Pilot uygulama başladı

Pilot uygulama başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yurt dışı çıkış harç pulu için İstanbul Havalimanında yeni bir pilot uygulama başlattı.

Yurt dışı çıkış harç pulu alınmasına yönelik pilot uygulama, İstanbul Havalimanında 10 adet makineden satış ile başladı. Önümüzdeki günlerde ise İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanında 6 adet harç pulu makinesi ile aynı uygulamaya geçecek yolcular, bu sayede 7 gün 24 saat yurt dışı çıkış harç pullarına kolaylıkla ulaşabilecek. Harç pulu makineleri ile tek seferde 10 harç puluna kadar işlem yapılabilecek.

HARÇ PULLARINDA YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ 

Yeni harç pulları, kaybolmayacak şekilde daha önceki harç pullarından daha büyük olarak tasarlandı. Standart kredi kartı boyutundaki tasarlanan yeni tip pullar Yavuz Sultan Selim Köprüsü fotoğrafını taşıyor. Darphane tarafından basılan ve değerli kâğıt özelliği taşıyan pullar, özel güvenlik ögelerine sahip olacak şekilde tasarlandı. Pullar tek kullanımlık olup, yurt dışı çıkış esnasında pasaportla birlikte polise ibraz edilecek ve kullanılan pullar görevli polis memuru tarafından köşesinden yırtılarak kullanılmış sayılacak. 

İstanbul Havalimanının çeşitli yerlerine yerleştirilen harç pulu makineleri ile yolcuların gümrüklerdeki bekleme sürelerinin azaltılması ile birlikte daha hızlı bir hizmet alması hedefleniyor. Yurt dışı çıkış harç pulu makinelerinde nakit ve kredi kartı ile ödemenin yanında NFC ödeme sistemini destekleyen cep telefonlarıyla da ödeme yapılabilecek.