“Pakistan Başbakanı'nın ziyaretinin ikili ilişkilerimize ivme kazandırmasını umuyoruz”

“Pakistan Başbakanı'nın ziyaretinin ikili ilişkilerimize ivme kazandırmasını umuyoruz”

Çin'in, Pakistan Başbakanı İmran Khan'ın Çin ziyaretinin verimli sonuçlar vermesini ve ikili ilişkilere ivme kazandırmasını ümit ettiği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında, Pakistan Başbakanı İmran Khan'ın, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın davetlisi olarak 8-9 Ekim günlerinde Çin'e gerçekleştirdiği ziyaret hakkında açıklamalarda bulundu.

Çin'in, Başbakan Khan'ın ziyaretine büyük önem verdiğini belirten Sözcü Geng, ziyaretin verimli sonuçlar vermesini ve Çin-Pakistan ilişkilerine yeni ivme kazandırmasını beklediklerini dile getirdi.

Sözcü, Çin ve Pakistan'ın her koşulda kapsamlı stratejik ortaklar olduğunu, iki ülkenin liderlerinin sık sık görüşmeler gerçekleştirip sıkı iletişim geleneğini koruduğunu dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çin ve Pakistan'ın karşılıklı güveni sağlamdır. İki tarafın tüm alanları kapsayan somut iş birliği hızla pekiştirilmektedir. Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun inşasında sürekli ilerleme kaydedilmekte ve iki ülkenin halklarına daha fazla fayda sağlanmaktadır."

Pakistan Başbakanı'nın Çin programı hakkında bilgi veren Sözcü Geng, Imran Khan'ın Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Başbakan Li Keqiang ve Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu'nun da aralarında bulunduğu Çinli liderlerle görüşeceğini ve Uluslararası Bahçecilik Fuarı'nın kapanış törenine katılacağını bildirdi.