Pakistan Başbakanı İmran Han Beijing'de

Pakistan Başbakanı İmran Han Beijing'de

Başbakan Li Keqiang dün Beijing'de Pakistan Başbakanı İmran Han'la bir araya geldi.

Li, Çin ve Pakistan'ın her koşulda stratejik iş birliği ortakları olduğunu, iki ülke arasında derin ve sağlam temeli bulunan dostluğun üçüncü bir tarafı hedef almadığını belirtti.

Pakistan'ın Çin'in komşu ülkelerle diplomatik ilişkilerinde öncelikli konuma sahip olduğuna dikkat çeken Başbakan Li Keqiang, kardeş Pakistan'ın refaha ulaşmasını ve uluslararası ve bölgesel işlerde daha büyük rol oynamasını desteklediklerini dile getirdi. Li, Pakistan'la ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını söyledi.

Başbakan Li Keqiang, Çin'in Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasını yüksek kaliteli şekilde sürdürmeye devam edeceğini, altyapı tesisleri, ekonomi ve ticaret, finans ve endüstriyel kapasite gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirip ikili ticareti daha dengeli hale getirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Pakistan Başbakanı İmran Han Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümünü kutladı.

İmran Han, Çin'le Kuşak ve Yol inşasında birlikte hareket eden Pakistan'ın adı geçen ekonomik koridor ve Gwadar Limanı'nın inşasına kolaylıklar sağlayıp, ikili ticaret hacmini artırmayı arzuladığını kaydetti.

Görüşmenin ardından iki isim altyapı tesisleri inşası, kültür, eğitim ve medya gibi alanlarda işbirliğinin geliştirilmesine dair iş birliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.