Norveç'ten Petrol Piyasasında Reform

Norveç'ten Petrol Piyasasında Reform

Norveç'te Mal Varlığı Fonu, birçok petrol ve gaz üreticisinin yatırım ortaklığına son verildiğini duyururken, büyük yatırımcıları bir kenara ayırmış olabilir. Bu hamlenin, BP ve ExxonMobil gibi dev firmaların kulislerinde yankı uyandıracağı konuşuluyor.

Bir trilyon dolar sermaye ile en büyük bağımsız yatırım fonu olan Norveç Petrol Fonu, tüm süper komitelerde yüzde 1 ile 2,5 arasında hisse senetlerine sahip. Cuma günü yapılan açıklamada, Norveç'in sahip olduğu petrol ekonomisinin emtialara maruz kalmaması için küçük şirketlerin Fon'dan çıkarılacağını belirtildi.

Norveç Maliye Bakanı Siv Jensen, bu karar ile enerji alanında temiz yakıt ve yenilebilir enerji kaynaklarına geçişte büyük bir adım olacağının altını çizdi.

Jensen, "Listelenen yenilebilir enerji alanındaki büyümenin önümüzdeki on yıl içerisinde, söz konusu fosil enerji şirketleri tarafından yönlendirileceği tahmin ediliyor." diyerek Fon'dan ayrılan şirketlerinin gelecekteki enerji piyasasına nasıl yön vereceğini kaydetti.

Öte yandan Oslo'daki bir yetkili açık sözlü şekilde, "Bu kararı okuyan büyük bir petrol şirketi olsaydım, yenilenebilir enerjilere yatırım planımın uygun olduğundan emin olurdum." dedi.

Ülkenin en büyük varlık yöneticisi olan ve neredeyse 80 milyar doları denetleyen Storebrand Group'un Genel Müdürü Odd Arild Grefstad, Petrol Fonu'nun hamlesi ile yatırımcıların rezonansa gireceğini söyledi.

Dünya'nın en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan'ın konuya pek sıcak bakmadığı ortada. Devlet Petrol Şirketi CEO'su Amin Nasser, yenilenebilir enerji hamlesi ile fosil yakıtlara karşı tepki oluşturulmak istendiğini bu yüzden sektörün "algı krizi" ile karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Büyük petrol üreticileri, bu kararın doğrudan kendilerini etkilemediği söyleyerek kendilerini Norveç'in bu kararından uzak tutmaya çalıştıkları görülüyor. Bazı fon yöneticileri, bunun şimdilik yapılabilecek en iyi hareket olduğunu ancak uzun vadede daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguladılar.

Re-Define Düşünce Kuruluşu'ndan Sony Kapoor, Norveç'in aldığı bu kararının enerji şirketi sahiplerine açık mesajlarda bulunduğuna değindi.

Kaynak: Finacial Times - David Sheppard ve Richard Milne