Netanyahu'dan AB'ye sert İran eleştirisi

Netanyahu'dan AB'ye sert İran eleştirisi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülü mesajında, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin nükleer anlaşmaya ilişkin açıklamasını sert şekilde eleştirdi.

Mogherini'nin açıklamalarını Avrupa'nın geçmişte Nazi Almanyası'nın yükselişine karşı izlediği politikaya benzeten Netanyahu, "Bu bana Avrupa'nın 1930'lu yıllardaki yatıştırıcı politikasını hatırlatıyor. O zaman da başını kuma sokanlar yaklaşan tehlikeyi görememişti." dedi.

Netanyahu, AB'yi İran'a karşı gerekli adımları atmadığı gerekçesiyle eleştirerek, "Öyle görünüyor ki İran'ın nükleer füzeleri Avrupa topraklarına düşene kadar Avrupa'da uyanmayacak olanlar var ama ondan sonra elbette çok geç olacak." diye konuştu. 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Brüksel'de düzenlenen AB Dış İlişkiler Konseyi'nin ardından yaptığı basın toplantısında, İran nükleer anlaşmasına bağlı kalan tarafların, Tahran'ın ihlallerini önemli bir uyumsuzluk olarak görmediğini kaydederek, tarafların anlaşmada yer alan "ihtilaf çözüm mekanizmasını İran'a karşı şu an için işletmeyi düşünmediklerini" belirtmişti.