Mısır ve Çin, Mısır'da geleneksel Çin tıbbını geliştirmek için el ele

Mısır ve Çin, Mısır'da geleneksel Çin tıbbını geliştirmek için el ele

Kahire'de yer alan Mısır Çin Üniversitesi (ECU) pazar günü Mısır'da geleneksel Çin tıbbını tanıtmak ve Mısır tıbbi sistemine entegre etmek için iki günlük bir konferans başlattı.

Uluslararası Geleneksel Çin Tıbbı ve Fonksiyonel Tıp Konferansı'nın açılış gününe ECU temsilcileri, Çin'deki Shanghai Jiao Tong Üniversitesi ve Mısır'daki Çin Büyükelçiliği temsilcilerinin yanı sıra Mısırlı ve Çinli profesörler katıldı.

MISIR GELENEKSEL ÇİN TIBBI HASTANESİ İÇİN İLK ADIM

Konferans sırasında ECU Başkanı ve eski Yüksek Öğretim Bakanı Ashraf El-Shihy ve Shanghai Jiao Tong Üniversitesi Sağlık Yönetimi ve Hizmet Yenilik Merkezi Dekanı Bao Yong arasında Mısır Geleneksel Çin Tıbbı Hastanesi'nin kurulması için bir anlaşma imzalandı.

ECU Başkanı, bu konferansın "Orta Doğu ve Afrika'daki tek Çin üniversitesi olan ECU ile Çin bilim üniversiteleri ve kurumları arasındaki sürekli iş birliği için yeni bir başlangıç niteliğinde" olduğunu vurguladı.

"BU İŞ BİRLİĞİ KESİNLİKLE BİR KAZAN-KAZAN DURUMUDUR"

Shihy ise, "Çin, tıp alanında kesinlikle büyük bir ilerleme kaydetti ve bu alanda kendine özgü bir felsefe ve tarza sahip." diyerek, bu yüzden Çin tıbbından ders almanın ve onu Mısır tıp sistemine entegre etmenin kesinlikle bir "kazan-kazan" durumu olduğunun altını çizdi.

Shihy ayrıca şu anda 50 ECU öğrencisinin Çin'de arazi eğitimi ve Çin kültürü hakkında bilgi edinmek için Çin bursu aldığına işaret ederek, Mısır ve Çin arasındaki iş birliğini "emsalsiz" olarak nitelendirdi.

25 DERS, 3 ARAŞTIRMA MAKALESİ

Uluslararası Geleneksel Çin Tıbbı ve Fonksiyonel Tıp Konferansı süresince Mısır Askeri Tıp Akademisi'nin yanı sıra Shanghai Jiao Tong Üniversitesi, Mısır Kahire Üniversitesi, Ain Shams, İskenderiye, Sohag ve Assiut'tan uzmanlar, geleneksel Çin tıbbı hakkında 25 ders verecek ve üç araştırma makalesi sunacak.

Bunlara ek olarak iki taraf da geleneksel Çin tıbbı ile ilgili yüksek lisans ve doktora programları sunacak.

Bao, konferans sırasında Mısırlı uzmanları Çin tıbbı ile ilgili eğitmek ve sağlıklı bir toplum yaratma çabasına destek vermek üzere Çinli uzmanların da Mısır'da yerini alacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Xinhua