Meksika, Trump ile militaristleşme yolunda

Meksika, Trump ile militaristleşme yolunda

Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador Washington'daki bir Cumhuriyetçi yönetim tarafından siyasi olarak kurtarılacağını hayal bile edemezdi. Henüz ortada bir şey yok ancak Meksikalılar ileride bir bedel ödeyecek gibi duruyor.

Kuzey Amerika, Başkan Trump'ın Meksika'dan gelen mallar için yüzde 5'lik bir tarife uygulama kararını geri çekmesi üzerine derin bir nefes aldı. Söz konusu tarifenin Meksika için göç akışını engellemeye yetersiz olması durumunda tarifenin yüzde 25'e kadar çıkartılacağı söylenmişti.

"Süresiz olarak askıya alınmış" tarife karşılığında, López Obrador'un askeri komuta altındaki yeni oluşturulan Ulusal Muhafız birliklerini kullanarak ülkeyi militarize etmeyi kabul etti. Bu girişimin, güney sınırında başlayacağı, ancak nerede biteceği bilinmiyor.

Trump, tarife oyununda zafer kazandığını iddia etti. Bu arada söz verilen Muhafız birliklerinin göçmenleri durdurmada ne kadar etkili olacağı net değil. Göç krizinin ana nedeni, Orta Amerika'dan ve diğer yerlerden gelen göçmenleri liberal ABD iltica yasaları ve prosedürleridir. Kongre bu konuyla ilgili düzenlemeleri reddetti.

Bu arada, AMLO (Andrés Manuel López Obrador) olarak bilinen Meksika Devlet Başkanı, sinsice olsa da bu oyunda kazandı. Otoriter bir eğilimi olan kariyer politikacısı, Venezüellalı Nicolás Maduro'nun destekçisi. Aralık ayında göreve başladığından beri orduya yönelik girişimler yapıyor. Şimdi Washington'un nimetlerini almaya başladı. Bu, hukuk devleti için bir gerilemedir.

Başkan López Obrador başlangıçta çok yüksek oy derecesine sahipti. Meksika'daki ekonomik sıkıntılar ve basına yönelik saldırıları, ideolojik olarak sempatik olan bazı bileşenlerini bile kendisine yabancılaştırdı. Sosyalist başkanlarının diktatör içgüdülerinden endişe duyan Meksikalılar, söz konusu destek azlığının onu kendine çeki düzen vermeye zorlayacağı umuduna kapıldılar.

Ardından Trump'ın 30 Mayıs tehdidi geldi ve Meksikalılar Başkanlarının arkasında yürüdüler. Meksikalı El Financiero gazetesinin geçtiğimiz hafta yaptığı bir anket, Meksikalıların yüzde 84'ünün ülkenin bir arada kalması gerektiğine inandığını ortaya çıkardı.

López Obrador siyasetin nasıl oynanacağını biliyor. Başkanlığının ilk aylarında göçmenlere karşı pratik tutumlar sergiledi. Meksika hakkındaki Trump abartıları karşısında, sakince müzakere etmek üzere Washington'a bir delegasyon gönderdi. Muhalefeti mutlu çünkü serbest ticaret bu sayede kurtarılmış oldu.

Tijuana'da düzenlenen bir AMLO mitingi, başlangıçta "Meksika'nın onurunu savunmak ve Birleşik Devletler'in insanlarıyla olan dostluk için bir birlik hareketi" olarak ilan edildi. İki taraf anlaşmaya vardıktan sonra, "anlaşmanın kutlanması" yönüne kaydırıldı.

Göç Politikası Enstitüsü'nün nisan ayı gözlemlerinde, söz konusu politikalar ABD'ye sığınmada ters etki yarattı.

Devam etmek için Kuzey Amerika serbest ticaretinin kesinliğe ihtiyacı var. Meksika'nın daha güçlü, bağımsız kurumları beslemesi gerekiyor. Trump, tarifeleri tehdit ederek ve López Obrador'u güçlendirerek her iki hedefi de baltaladı. Mesele çözüldü ama şimdilik. Trump'ın değişken tavırlarının bıraktığı daha derin çabuk iyileşmeyecek.

Kaynak: The Wall Street Journal / Marry Anastasia O'Grady