Maskeli batı kuklaları, şiddet saçmaya devam ediyor

Maskeli batı kuklaları, şiddet saçmaya devam ediyor

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde hafta sonu yaşanan olaylar, şiddetin ve kaosun bir an önce son bulması gerektiğini gözler önüne koydu. Demir sopalar, çekiçler, kesici aletler ve Molotof kokteylleri. Tüm bu suç aletleri yalnızca Hong Kong polisini değil masum vatandaşları da hedef alır duruma geldi. Olayları Global Times gazetesi değerlendirdi. Sizler için alıntılıyoruz:

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde yaşanan yaşadığı gösterilerde şiddet olaylarının giderek arttığı görüldü. Bir taksi şoförü olay yerinden aracıyla geçmek isterken maskeli çeteler tarafından öldüresiye dövüldü. Ayrıca Hong Konglu bir gazeteciye Molotof kokteyli isabet etmesi sonucu vücudunda ileri derecede yanıklar meydana geldi. Hukukun üstünlüğünü hiçe sayıp kamu güvenliğini tehdit eden maskeli gruplar cuma akşamı metro istasyonlarına saldırıp ateşe verdi. Yetkililer hafta sonu güvenlikten ötürü metro istasyonlarının kapatılması yönünde talimat verdi.

Tüm bu olaylarda dikkat çeken tek şey, Batılı siyasetçilerin ve medyanın bu barbarlığa nasıl sessiz kalmaya devam ettiği. Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Meclis Başkanı Nancy Pelosi, cuma günü Hong Kong Özel İdare Bölgesi tarafından yürürlüğe giren maske yasağını kınadıklarını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Batı medya kuruluşları yasağı eleştirmek için hızlı davrandılar. Şiddet olaylarını artırmak için daha fazla algı yönetimine başvurdular. Bu tür müdahaleler kamu güvenliği tehlikeye atacak eylemlere sahne oluyor.

Bu kargaşada insanları taraf seçmeleri ve hukukun üstünlüğünü korumasının zamanı geldi. Olaylar Hong Kong'un uluslararası bir finans merkezi olma itibarını yok ediyor.

Maske yasağı ifade özgürlüğünü kısıtlamaya ve barışçıl protesto hakkını engellemeye yönelik bir hareket değildir. Amaç, olaylar aylar önce başladığından beri kimliklerini gizlemek için maske takmış olan göstericileri caydırmaktır. Aynı zamanda şiddet olaylarını azaltarak, düzeni yeniden sağlamak anlamına geliyor. Maalesef, birçok isyancı yasalara uymamaya devam ediyor.

Pelosi gibi politikacılar daha kaosu artıracak girişimlerde bulunmaya devam edecek. Ancak, maske karşıtı yasayı takiben işler değişmesi durumunda dünya kamuoyuna nasıl bir açıklama yapacakları merak konusu. ABD aktivistleri ve yabancı medya kuruluşları şiddet ve kaosu destekleyerek binlerce insanın hayatını tehlikeye atmaya devam ediyor. Sonuçta bu insanların kendileri ve ülkeleri güvende.

ABD'li siyasetçiler, Çin'in kalkınmasını kısıtlama konusunda hep birlikte hareket etme kararı almış durumda. Washington, Hong Kong'u Çin anakarasından ayırmak istiyor. Bu tür basit düşünceler şiddet olayları ile amacına ulaşamaz.