Lübnan'da hükümetin kararlarına karşı protesto gösterileri

Lübnan'da hükümetin kararlarına karşı protesto gösterileri

Lübnan hükümetinin ekonomik krizi hafifletmek amacıyla aldığı kararlar, ülkenin çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Başkent Beyrut, Trablusşam ve Sayda kentlerindeki meydanlarda toplanan göstericiler, Başbakan Saad el-Hariri'nin açıkladığı kararlara tepki göstererek, "Halk rejimin düşmesini istiyor", "Devrim devrim devrim", "Evlerimize geri dönmeyeceğiz" ve "Devrimin ölmesine izin vermeyeceğiz" sloganları attı.

Başbakan Hariri, ekonomik krizin önüne geçmek üzere sunduğu teklif paketini görüştükleri Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kameraların karşısına geçmişti. Hariri, bakan ve milletvekillerinin maaşlarının yüzde 50 düşürülmesi, Enformasyon Bakanlığı ile bazı kamu kurumlarının kapatılması, gelecek yıl bütçesinde yoksul aileler ile konut kredisine ek kaynak ayrılması gibi kararlar aldıklarını açıklamıştı.

Lübnanlılar, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim Perşembe günü protestolara başlamıştı.