Li'nin Dubrovnik temasları sürüyor

Li'nin Dubrovnik temasları sürüyor

8. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Romanya Başbakanı Viorica Dancila, Karadağ Başbakanı Dusko Markovic ve Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Denis Zvizdic ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Li, Rumen mevkidaşı Viorica Dancila'yla yaptığı görüşmede, bu yılın Çin ile Romanya arasında diplomatik ilişki kuruluşunun 70. yıldönümü olduğunu hatırlattı.

Li, Çin'in Romanya'yla nükleer enerji, büyük projeler, finans, tarım ve Çin tıbbı gibi alanlarda iş birliğini güçlendireceğini, güçlü Çin işletmelerinin açık ve şeffaf bir yöntemle Romanya'daki ihalelere katılmasını teşvik edeceğini ve Romanya'dan kaliteli tarım ürünleri ithalatını genişleteceğini dile getirdi.

Viorica Dancila ise, iki ülke arasında üst düzey diyaloğun sürdürülmesini, ekonomi ve ticaret, yatırım, altyapı tesisleri inşası, tarım ve Çin tıbbı gibi alanlarda da somut iş birliğinin derinleştirilmesini umduğunu söyledi.

Dancila, Romanya'nın bu yıl AB Dönem Başkanı olarak, Çin ile AB arasındaki ilişkileri geliştirmek için olumlu adımlar atmaya hazır olduğuna dikkat çekti.

Li, Karadağ Başbakanı Dusko Markovic ile görüşmesinde ise, Çin'in Karadağ ile ekonomi ve ticaret, yatırım, temiz enerji ile ulaşım altyapı tesisleri gibi alanlarda iş birliğini güçlendirerek, iki ülkenin işletmelerinin pazar prensibine göre görüşmelerde bulunmasını teşvik etmeye hazır olduğunu ifade etti.

Markovic ise, Karadağ ile Çin arasındaki dostane ilişkilerde olumlu gelişme eğilimi bulunduğuna işaret etti. Karadağ'ın Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Çin arasındaki iş birliğine aktif şekilde katıldığını dile getiren Markovic, ikili ilişkileri daha da geliştirerek, iki ülke halklarına daha çok fayda getirmeyi arzuladıklarını belirtti.

Li, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Denis Zvizdic ile yaptığı görüşmede de, Çin ile Bosna Hersek arasında büyük iş birliği potansiyeli bulunduğuna dikkat çekti.

Li, Bosna Hersek'le iş birliğini kapsamlı olarak hızlandırmaya, gelişme deneyimlerini paylaşmaya ve iş birliğinde yeni modeller keşfetmeye hazır olduğunu söyledi. Li ayrıca, iki ülke arasında ulaşım altyapı tesisleri inşasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi ve özellikle KOBİ'ler olmak üzere iki ülke işletmelerinin arasındaki iş birliğinin yoğunlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Zvizdic ise, "16+1" iş birliğinin çok önemli bir platform olarak, bölgesel sosyo-ekonomik kalkınma açısından büyük önem taşıdığına işaret etti.

Zvizdic, Çin'e avantajlı tarım ürünleri ihracatını genişleterek, bilimsel ve teknolojik bölgeler, altyapı tesisleri inşası ve işleme imalatı alanındaki iş birliğini güçlendirmek istediklerini kaydetti.