Li Keqiang'den iş birliği için öneriler

Li Keqiang'den iş birliği için öneriler

"8. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderleri Zirvesi"ne katılan Li Keqiang, "16+1" adı verilen iş birliği için önerilerde bulundu.

Li Keqiang dün Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde düzenlenen zirvede yaptığı konuşmada, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki "16+1" iş birliğinde geçen yıl elde edilen sonuçları olumlu değerlendirdiğini ifade etti. Li, "16+1" iş birliğinin Avrupa'nın bütünleşme süreci ile Çin-Avrupa ilişkilerinin ilerletilmesinde önemli rol oynadığını dile getirdi.

Li Keqiang, "16+1" iş birliği için şu önerilerde bulundu:

-Çok taraflı ticaret sistemi ortaklaşa korunmalı. Dışa açıklık, şeffaflık, kapsayıcılık ve bütünleştiricilik ilkeleri temelinde serbest ticaret sürdürülmeli.

-Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ticaret boyutu genişletilmeli.

-Kuşak ve Yol inşası çerçevesindeki iş birliği derinleştirilmeli.

-Bilimsel ve teknolojik temaslar yoğunlaştırılarak, inovatif iş birliği arttırılmalı.

-KOBİ'ler ve endüstriyel bölgeler alanlarındaki iş birliği güçlendirilmeli.

-Beşeri ve kültürel temas ve iş birliği yoğunlaştırılmalı.

Çin'in gelecek yıl zirveye ev sahipliği yapacağını ilan eden Li, ilgili ülkelerin liderlerinin Çin'e gelerek, "16+1" iş birliğinin geleceği için yeni planları görüşmesini beklediğini ifade etti.

Zirvede hazır bulunan Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri liderleri ise, "16+1" iş birliği mekanizması kurulmasından bu yana, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Çin arasındaki somut iş birliğinde gözle görülür başarılar kazanıldığı değerlendirmesinde bulundu.

Liderler, bu mekanizmanın dışa açık, kapsayıcı, karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı önemli bölgeler arasında iş birliği platformu haline geldiğini vurguladı.

Son toplantı aracılığıyla, "16+1" iş birliği kapsamındaki projelerin yerine getirilmesini destekleyeceklerini aktaran liderler, Kuşak ve Yol inşasına aktif olarak katılacaklarının ve Çin'le ticareti genişletip çok taraflılık ile serbest ticareti ortaklaşa koruyacaklarının altını çizdi. Liderler ayrıca, ikili ortaklık ilişkilerini geliştirip, bölge ve dünyanın istikrarını ve gelişimini ilerletmeye hazır olduklarına vurgu yaptı.

Öte yandan, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic'in başkanlık yaptığı zirvede Yunanistan'ın resmi üye olarak "16+1" iş birliğine katılmasının olumlu karşılandığı ifade edildi. Zirvenin ardından Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Dubrovnik Kılavuz İlkeleri yayınlandı.

Zirveye katılan liderler, iki taraf arasında çeşitli alanları kapsayan 10'dan fazla iş birliği anlaşmasının imzalanmasına tanıklık etti.