Li Keqiang, Özbek mevkidaşı ile görüştü

Li Keqiang, Özbek mevkidaşı ile görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, resmi ziyaret vesilesiyle Beijing'de bulunan Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov'la görüştü. Li ve Aripov, bir dizi iki taraflı iş birliği belgesinin imzalanmasına da tanıklık etti.

Li Keqiang görüşmede, Çin'in Özbekistan'la ilişkilere büyük önem verdiğine işaret etti. Li, Özbekistan'la üst düzey temasları yoğunlaştırmaya, ticaret ile yatırımın serbestleşmesi ve kolaylaşmasını hızlandırmaya, uluslararası ve bölgesel meselelerdeki eşgüdümü güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi. Li, Özbekistan'la birlikte bölgede kalıcı barış, istikrar ve refahın gerçekleşmesine itici güç sağlamayı arzuladıklarını ifade etti.

Çin ile Özbekistan arasında ekonomik alanda güçlü bir tamamlayıcılık bulunduğunu aktaran Li, ikili iş birliğinde de büyük bir potansiyelin mevcut olduğuna dikkat çekti.

Li, Çin'in, Kuşak ve Yol inisiyatifini Özbekistan'ın kalkınma stratejisiyle kenetleyerek, endüstriyel kapasite, bağlanırlık ve tarım gibi alanlardaki iş birliğini derinleştirmeye ve enerji iş birliğinin istikrarını güvence altına almaya hazır olduğunu söyledi.

İkili ticaretin çapını genişletmeye devam ederek, güçlü Çin şirketlerinin Özbekistan'da iş kurmasını teşvik ettiklerini aktaran Li, Özbekistan'dan bunun için uygun ticaret ortamı yaratmasını beklediklerini kaydetti.

Li ayrıca, Özbekistan'la kültür, turizm ve eğitim gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Abdulla Aripov ise, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıl dönümü vesilesiyle Li Keqiang'ı tebrik ederek, Çin'in kalkınmasında kaydedilen çarpıcı başarıların bölge ve dünya istikrarı ile refahına büyük katkıda bulunduğunu söyledi.

Özbekistan'ın Kuşak ve Yol inşasına derin şekilde katılmaya ve Çin'le bütün alanlardaki iş birliğini derinleştirmeye hazır olduğunu belirten Aripov, Çin işletmelerini Özbekistan'a yatırım yapmaya davet etti.