Li Keqiang, Japon hükümetinden yetkililerle görüştü

Li Keqiang, Japon hükümetinden yetkililerle görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang, 5. Çin-Japonya Üst Düzey Ekonomik Diyaloğu'na katılan Japon hükümet yetkililerini kabul etti.

Başbakan Li, başkent Beijing'de bugün yapılan görüşmede, geçen yıl yeniden rayına oturan Çin-Japonya ilişkilerinde yeni gelişmeler kaydedildiğini ifade etti.

Li Keqiang, iki tarafın, Çin ile Japonya arasındaki dört siyasi belgede yer alan ilkeler temelinde, tarihten ders alarak geleceğe bakması ve ilişkilerin uzun vadeli şekilde sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini hızlandırması gerektiğini söyledi.

Başbakan Li, serbest ticareti destekleyen ve Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarına uyan Çin ile Japonya'nın iki ülkenin işletmeleri için adil ve ayrımcılık içermeyen ticaret ortamları yaratması gerektiğini vurguladı.

Japon işletmelerinin Çin'de yatırım yapmalarını olumlu karşıladıklarını dile getiren Li, iki ülkenin inovasyon alanındaki iş birliğini pekiştirerek, finans, üçüncü taraf piyasalardaki faaliyetler ve turizm gibi alanlardaki iş birliğini genişletmesi arzusunu da dile getirdi.

Li Keqiang, Çin'in aynı zamanda Japonya ile birlikte Çin-Japonya-Güney Kore Serbest Ticaret Bölgesi ve Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık İlişkileri Anlaşması Planı'yla (RCEP) ilgili müzakere sürecini hızlandırmaya hazır olduğunu kaydetti.

Japon hükümet yetkilileri, görüşmede Çin'le temas ve iş birliğini güçlendirerek, farklı alanlardaki iletişim ve koordinasyonu derinleştirmeyi istediklerini açıkladı.