Li Keqiang, Iraklı mevkidaşı ile bir araya geldi

Li Keqiang, Iraklı mevkidaşı ile bir araya geldi

Çin Başbakanı Li Keqiang, başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayında ülkeye resmi ziyarette bulunan Iraklı mevkidaşı Adil Abdulmehdi ile bir araya geldi.

Li görüşmede, Çin ile Irak'ın köklü medeniyete sahip iki ülke olduğunu ve iki ülke arasındaki dostluğun uzun bir geçmişinin bulunduğunu belirtti.

Çin ile Irak arasında diplomatik ilişkiler kurulmasından bu yana ikili ilişkilerde sağlıklı ve istikrarlı gelişmenin korunduğunu anımsatan Li, Çin'in Irak'taki yeniden yapılanma çalışmalarına aktif bir şekilde katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Li, enerji alanında uzun vadeli ve istikrarlı şekilde gelişen ortaklık ilişkisini sürdürerek, üretim kapasitesi, imalat ve tarım gibi alanlardaki iş birliğini genişletmeyi, Irak'ın ekonomisinin çok yönlü olarak gelişmesine yardımcı olmayı ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazancı gerçekleştirmeyi arzuladıklarını kaydetti.

Öte yandan, Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Irak'ın yeniden yapılanma çalışmalarıyla daha iyi bir şekilde kenetlenmesini sağlamayı temenni ettiklerine işaret eden Li, Çinli işletmelerin Irak'taki altyapı inşasına katılmasına destek verdiklerini aktardı. Li, Irak'tan da ülkedeki Çinli kuruluşlar ile çalışanlarının güvenliğini etkili önlemlerle güvence altına almasını beklediklerini söyledi.

Adil Abdulmehdi ise, şu an Irak ile Çin arasındaki ilişkinin tarihindeki en iyi dönemi yaşadığına işaret etti. Savaşın ardından, Irak'ta yeniden yapılanma çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Abdulmehdi, Çin'le ekonomi, ticaret, altyapı tesisleri inşası ve enerji gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmeyi arzuladıklarının altını çizdi. Abdulmehdi, kültürel ve beşeri temasları ilerleterek, ikili ilişkiyi derinleştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İki lider görüşmenin ardından, ekonomi, teknoloji, finans ve kültür alanlarında birçok iş birliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.