Lagarde'den ticaret savaşlarını durdurma çağrısı

Lagarde'den ticaret savaşlarını durdurma çağrısı

IMF Genel Müdürü Christine Lagarde, ABD ve diğer ülkeleri küresel ekonomiye zarar vermeyi durdurmaya ve dünyadaki büyümede "senkronize bir yavaşlamaya neden olacak ticari anlaşmazlıkları" çözmeye çağırdı.

Lagarde, IMF ve Dünya Bankası'nın bahar toplantıları sırasında düzenlediği basın toplantısında küresel iş birliğinin önemini vurgulayarak hükümetlerin ilk görevlerinin "zarar vermemek" olduğunu ifade etti.

"Özellikle ticaret için kilit nokta, yanlış politikalardan kaçınmaktır." diyen Lagarde, "Yıllara dayanan deneyimlerimizle görüyoruz ki ticaret entegrasyonu verimlilik, yenilikçilik, büyüme ve istihdamın artmasını sağladı ve özellikle de düşük gelirli insanların yaşam maliyetlerini oldukça büyük oranda düşürdü." dedi.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) yönelik ifadelerinde ise ülkelerin tarifeler ve diğer ticari engeller başta olmak üzere finalde kendilerine zarar verecek kararlardan kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

"Risklerin büyük oranda iç politikalar ve uluslararası iş birliği ile ele alınması" vurgusu yaptığı konuşmasında Lagarde ayrıca merkez bankalarının yavaşlayan ekonomiyi saptama ve ekonomik görünümün iyileştirmesine olan katkısının göz ardı edilemeyeceğini aktardı.

Paris'in müzakerelerin başlamasını geciktirme girişimlerine son vermesinin ardından Avrupa Birliği ülkeleri arasında müzakerelerin de önü açılmış oldu.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Washington ile yapılacak müzakerelerde Brüksel'i yetkili kılma konusunda anlaştılar. Muhtemel bir anlaşma üzerinde yapılacak çalışmaların ağırlıklı olarak sınai mallara uygulanan tarifelerin kaldırılmasına odaklanması bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, son günlerde Avrupa üzerinde baskı kurma hamlelerine yeniden başladı. Airbus ve Boeing için devlet desteğini içeren ve uzun süredir devam eden bir transatlantik tartışması karşısında ABD, AB'yi 11 milyar dolarlık AB malına tarife uygulama tehdidinde bulundu. Trump ayrıca, araç ithalatına ek vergi uygulama konusunda da hamle yapmayı düşünüyor.

Endüstriyel mallarla ilgili ticaret müzakereleri geçen yıl Trump ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker tarafından, ticari bağları güçlendirmek ve gerginliği azaltmak amacıyla anlaşmaya bağlanmıştı. Düzenleyici iş birliğini ve AB'nin ABD'den daha fazla soya fasulyesi satın almasının güvencesini içeren geniş kapsamlı maddeler anlaşmanın parçaları arasındaydı.

Paris, müzakerelerin başlamasını mayıs ayında yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonraya erteleme girişimlerinden vazgeçti, ancak bir Fransız hükümet yetkilisi ülkenin yine de pazartesi günkü toplantıda müzakerelerin başlamasına karşı oy kullanacağını söyledi. Yetkili ayrıca Fransa'nın 2015 yılında Paris'te gerçekleşen iklim değişikliğiyle mücadele için uluslararası bir anlaşmadan çıkmış bir ülke ile ticaret anlaşması fikrini destekleyemediğini kaydetti.

Oylama, Brüksel ve Berlin'in Fransa'nın kaygılarını gidermek için yoğun çaba sarf ettiği döneme denk geldi zira Paris balıkçılığın da görüşmeler kapsamına dahil edilmesini istedi.

Brüksel, Paris İklim Anlaşmasına katılmayı reddeden ülkelerle ticaret anlaşmaları imzalamamaya karar vermiş olsa da önerilen ABD müzakerelerinin kapsamları dar olduğu için farklı bir durum olduğunu savundu. Öte yandan AB diplomatları, her halükârda müzakerelerin başlamasının ülkelerin ağırlıklı bir çoğunluğu tarafından onaylanabileceğini vurguladı.

Bir Fransız yetkili ise yaptığı açıklamada Paris'in Avrupa Parlamentosu'nun desteğini almaya çalışmak yanında "savaşa devam edeceğini" belirterek "Bu, önümüzdeki aylar ve Avrupa seçimleri için büyük bir sorun." dedi.

Kaynak: Financial Times - Chris Giles & Jim Brunsden