KOÜ'de Hemşirelik Haftası kutlandı

KOÜ'de Hemşirelik Haftası kutlandı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü tarafından Dünya Hemşirelik Haftası Kapsamında 'Hemşire Her Yerde: Bakımın Gücü' adlı bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Maksut Görkem Aksu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Rahime Aydın Er, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Gonca İlter, Sağlık Bilimleri Fakültesi Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Öğr. Gör. Dr. Ayşe Kılınç ve Öğr. Gör. Dr. Neriman Elibol ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Dr. Öğr Üyesi Yüksel Can Öz ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, "İnsanı yaşatmak dünyanın en kutsal mesleklerinden biri olduğu kadar, büyük bir sabır, emek ve özveri ister. Bu hislerin en belirgin göründüğü mesleklerden biri olan hemşirelerimizin Dünya Hemşirelik Haftasını en kalbi duygularla kutluyorum. Hastalığı olan insanların en uzun gecelerini en yakından tanık olan kişiler hemşirelerdir." dedi.

"SAĞLIK SEKTÖRÜ EKİP İŞİDİR"

Prof. Dr. Maksut Görkem Aksu, sağlık sektöründe hemşirelerin önemli bir yeri olduğunu vurgulayarak "Sağlık sektörü bir ekip işidir. Bir servis, bölüm ve hastane bir yere gelecek ise hep birlikte uyumlu çalışma ile olur. Doktor, hemşire, ebe, sağlık personeli bunlar bir bütündür. Tüm sağlık personelleri bir uyum içinde çalıştığı zaman ancak başarı gelir. Hastanelerin servisleri bir kaledir ve hemşireler çok kutsal bir meslek yapıyorlar." ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Rahime Aydın Er, "Dünyada ki en büyük sağlık mesleği olan ve sağlık hizmetlerinin sunulduğu her alanda çalışan hemşireler herkes için sağlık vizyonuna ulaşmada aslında çok önemli bir potansiyele sahiptir. Hemşireliğe duyulan ihtiyaç, evrenseldir. Hemşireler bireylerin sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlayarak bütüncül bakım felsefesi ile sağlık politikalarını planlayarak uygulamalarda çok etkili olurlar." diye konuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Rahime Aydın Er'in moderatörlüğünü yaptığı 'Hemşire Her Yerde: Bakımın Gücü' adlı panelde, Öğr. Gör. Dr. Ayşe Kılınç "Sağlık Hizmeti Sunumunda Bakımın Gücü", Dr. Öğr. Üyesi Yüksel Can Öz "Hemşirelik ve İletişim" ve Öğr. Gör. Dr. Neriman Elibol "Hemşirelik ve Sosyal Medya" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Etkinlik, Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin müzik dinletisi ile sona erdi.

Haber: Zilan Kökerer (Radyo K.İ.)

Kaynak: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Radyosu