“Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna yapıcı yaklaşılmalı”

“Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna yapıcı yaklaşılmalı”

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun çözülmesi için, ilgili tarafların yapıcı tutum göstererek temasları sürdürmeleri gerektiğini belirtti.

ABD'deki bir bilirkişinin sözlerine dayanılarak dün yayınlanan bir haberde, Kuzey Kore'deki (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) başlıca nükleer tesislerin kaldırılması ve nükleer planın durdurulması için, ABD yönetiminin, Kuzey Kore'ye kömür ve tekstil ürünlerinin ihracat sınırlaması dahil olmak üzere bazı yaptırımları kaldırmayı düşündüğü bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin Kore Yarımadası'ndaki son gelişmeler ışığında ilgili kararları yeniden tartışması gerektiğini söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kısa süre önce Osaka'da düzenlenen G20 Zirvesi'nde ABD Başkanı Donald Trump'a Çin'in Kore Yarımadası konusundaki tutumunu açıkladığını belirten Geng, Xi'nin ABD'ye Kore Yarımadası'ndaki nükleer soruna esnek yaklaşarak, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları azaltması ve diyalog yoluyla ilgili sorunları çözmesi çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Geng, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunu siyasi çözüm sürecinin ilerletilmesi ve yarımadanın nükleerden arındırılması için, ilgili tarafların yapıcı ve esnek tutum sergileyerek, temas ve diyalogları sürdürmeleri gerektiğini dile getirdi.