“Kore yarımadasında siyasi çözüme uygun koşullar yaratılmalı”

“Kore yarımadasında siyasi çözüme uygun koşullar yaratılmalı”

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Çin'in Kore yarımadası sorununun siyasi diyalog yoluyla barışçı şekilde çözülmesi firkini her zaman savunduğunu kaydetti.

Sözcü Lu, ilgili taraflarca çözüm için uygun koşullar yaratılması gerektiğini de söyledi.

Kuzey Kore'de bazı basın kuruluşlarında yer alan makalelerde, Kuzey Kore'nin tamamen nükleerden arındırılmasına vurgu yapıldı. Makalelerde, yeni tip Kuzey Kore-ABD ilişkilerinin kurulması, yarımadada kalıcı ve sağlam bir barış mekanizması oluşturulması, tamamen nükleerden arınma gibi adımların, Kuzey Kore'nin kararlılıkla izlediği bir tutum olduğu belirtildi.

Diğer yandan Güney Kore Cumhurbaşkanı'nın özel danışmanı Moon Chung-in, dün yaptığı açıklamada, yarımadanın nükleerden arındırılmasının bir süreç işi olduğunu belirterek, ABD'nin 'sorunu bir çırpıda çözme' girişiminin, müzakere sürecini çıkmaza sokabileceğini söyledi.

Gelişmeleri değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, siyasi çözüm sürecine verdikleri tam desteği yineleyerek, Çin hükümetinin, Hanoi zirvesinden sonra da diyalogun sürmesinden yana olduğunu ifade etti.