Kilitli Akıllı Dolaplar Yüz Tanıyarak Açılıyor

Kilitli Akıllı Dolaplar Yüz Tanıyarak Açılıyor

China Daily'nin haberine göre, Alibaba'nın lojistik birimi 13 Mart Çarşamba günü Çinli tüketicilerin paketlerini Cainiao'nun akıllı dolaplarından yüzlerini taratarak alabileceklerini duyurdu. Yüz tarayıp tanıdıktan sonra açılan dolaplar şirket tarafından test edildi ve testleri başarıyla geçti.

Dolaplar, bir fotoğraf veya video ile aldatılarak açılmayacak kadar akıllı. Ancak, Ciniao mühendislerinden Zhao Deshan, bu hizmetin kullanıcılarının görünüşlerinde bir değişim meydana gelmişse, örneğin plastik ameliyat geçirmişlerse, teslimat hesaplarını güncellemeleri gerektiğini belirtiyor.

Bu yenilik, şirketin işlemlerini daha etkin biçimde sunmak için attığı son teknolojik adım. Geçen Eylül ayında Cainiao ve YTO Express, Hangzhou'da paketlerin robotlar tarafından ayrılıp sınıflandırıldığı insansız bir lojistik merkez açmışlardı. 

2013'te kurulmuş bulunan Cainiao kendini bir teknoloji yönelimli lojistik platform olarak konumlandırıyor. 224 ülke ve bölgede işyerleri bulunan şirket üç milyondan fazla kurye ile çalışıyor. Çin, dünyanın en büyük paket teslimatı piyasası. AskCI danışmanlık verilerine bakılırsa 2017'de 206.000 akıllı teslimat dolabı  kullanımda iken, projeksiyonlar bu sayının 2020'de 750.000'e çıkmasını öngörüyor.