Keşmir, Hindistan'ın iç meselesi mi?

Keşmir, Hindistan'ın iç meselesi mi?

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) tartışmalı Keşmir bölgesinde 70 yıldır devam eden otonomi ve özel statüyü pazartesi günü kaldırma kararını açıkladı. Olan biteni dışarıdan takip eden insanlar için bu Hindistan'ın içişleriyle ilgili bir durum.

BJP'nin yönettiği hükümet "Jammu ve Keşmir Düzenleme Tasarısı" adıyla bölgeyi ikiye bölmeyi amaçlıyor. Bunlardan Jammu ve Keşmir seçilmiş yasama organına sahip olacakken, Ladakh ise doğrudan merkezi hükümet tarafından yönetilecek. Bu durumda da yine "Hindistan başka kimseyi ilgilendirmez." diyenler çıkacaktır. Buna karşın, Pakistan ve Çin bu adımın yasa dışı olduğunu ifade etti çünkü olay Hindistan Dışişleri Bakanlığı'nın aktardığı gibi sadece bir ülkeyi ilgilendirmiyor.

ÜÇ ÜLKE DE KAYGILANIYOR

Hindistan'ın kendi sınırları hakkında endişe sahibi olduğu kadar diğerleri de benzer kaygılara sahip. İslamabad yönetimi, Yeni Delhi'nin kararını "illegal" olarak tanımlayarak Keşmir'in uluslararası anlamda tartışmalı sınırlara sahip olduğunu dile getirdi.

Benzer şekilde Beijing de Hindistan'dan gelen hareketin kabul edilemez olduğunun altını çizerek kararın bağlayacağı olmayacağını yineledi. Bunun nedeni Hindistan'ın hak iddia ettiği Keşmir'in Ladakh bölgesinin Çin'in sınırlarını ilgilendiriyor olmasıdır. BJP, seçim döneminde verdiği sözleri yerine getirerek çıkar elde etmek istiyor olabilir ancak Hindistan komşu ülkelerin egemenliğini ihlal edecek bu tür siyasi manevralardan uzak durmalıdır.

BEIJING'İN KIRMIZI ÇİZGİSİ

Pakistan, Birleşmiş Milletler'den (BM) sürece dâhil olmasını isterken Çin ise Hindistan'ı tek taraflı adımlardan kaçınmaya ve sınırları kapsayan meseleleri karmaşık hale getirmemeye çağırdı. Çin ile Hindistan arasındaki sınır 2017'deki Doklam gerilimini saymazsak geçmişteki yıllarda barış içinde kaldı çünkü her iki taraf da faaliyetlerini kısıtladı ve kışkırtma yaratacak adımlardan uzak durdu.

Hindistan'ın mevcut yasasında değişiklik yapmaması bölgenin uluslararası hukukta tartışmalı olan statüsünü değiştirebilir. Aksi halde, Hindistan'ın yasalarında değişiklik yaparak Çin'in sınırlarında etki yaratması Bejing tarafından kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Bölesine bir adım aniden ikili ilişkilere zarar vermese de uzun vadede olumsuz sonuçları beraberinde getirecektir. İki komşu halk çıkarları etrafında yakınlaşırken verimli olmayan kararlar alınmamalı.

Sonuç olarak; Hindistan ihtiyatlı davranmalıdır.

Kaynak: China Daily