Karadeniz'in dalgaları kumsalı yuttu

Karadeniz'in dalgaları kumsalı yuttu

Samsun'un Atakum ilçesi Çakırlar Yalı Mahallesi'nde bulunan ve kentin en kalabalık plajlarından olan Altınkum Plajı, son günlerde denizden gelen dalgaların aşındırması sonucu her geçen gün küçülüyor. Çevresinde inşa edilen balıkçı barınakları ve dalga kıranlar nedeniyle özellikle rüzgârın etkili olduğu dönemlerde dalgaların, kıyıyı aşındırması, Altınkum Plajı'nı tehdit ediyor. 

"PLAJIMIZ TEHDİT ALTINDA"

Karadeniz'in dalgalarının zarar verdiği kumsal, çevrede yaşayan yöre sakinlerini de tedirgin ediyor. Kıyıya yakın olan evlerinin yanı sıra çevredeki kanalizasyon hattının da risk altında olduğunu öne süren vatandaşlar, yetkililerce önlem alınılıp, çözüm üretilmesini istedi. Dalgaların yoğunlaşıp şiddetini artırmasıyla çevrede pek çok ağacın zarar gördüğü ve durumun sürmesi halinde plajı kaybedeceklerini söyleyen Korhan Altan, "Sahil şeridinde bulunan 80 ağaç, denizin kumu aldıktan sonra toprak alana geçmesi sonucu sular altında kalmıştır. Plajımızın ardından, ağaçlarımız da tehdit altında. Soruna çözüm bulunmaması halinde şehrimiz en güzel plajını kaybedecektir." dedi.

'DENİZİN DENGESİ BOZULMUŞ'

Oluşan ters akıntıyla gelen dalgaların, kumsalı yok ettiğini ve ağaçları da sular altında bıraktığını anlatan emekli savcı Mümtaz Önder de "Yapılan yanlış liman inşaatı, burada denizin dengesini tamamen bozmuş. Rüzgâr estiği zaman oluşan ters akıntı, kumsalı ve ağaçları su altında bırakmaktadır." diye konuştu.