İş birliğinin faydaları ile yüzleşmek sancılı olabilir

İş birliğinin faydaları ile yüzleşmek sancılı olabilir

Amerika Birleşik Devletleri tarafından, tek taraflı olarak başlatılan "Ticaret Savaşları" kazananı olmayan uzun bir sürece dönüşmüş durumda. ABD kazanmayı beklerken zarar gören taraf olmaya başladı. Her iki ülke de kayıplar yaşarken olay küresel bir boyuta ulaşma yolunda. China Daily gazetesi konuyu değerlendiren bir makale yayımladı. Sizler için alıntılıyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri'nin eski Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Samantha Power'ın devam eden ABD-Çin ticaret savaşının "karşılıklı olarak başlatılmadığını" ABD tarafından tek taraflı olarak tetiklendiğini söyledi.

Söz konusu ticaret savaşlarını kazandığını iddia eden Beyaz Saray büyük bir yanılgı içine düşmüş durumda. Gerçekten de ticaret savaşları tek taraflı olarak başlatılsa da kazanını yok.

KARŞILIKLI JESTLER ANLAŞMALARI SONUCA YAKLAŞTIRABİLİR

Washington, ekim ayında planlanan 250 milyar dolar değerindeki Çin malına planlanan tarife zammını "iyi niyet jesti" olarak erteledi. Buna karşılık olarak Beijing, cuma günü ABD soya fasulyesi, domuz eti ve bazı diğer çiftlik ürünleri için tarife zamlarını askıya aldığını ve "Çin'in büyük bir pazara sahip olduğunu ve yüksek kaliteli ABD çiftlik ürünleri ithalatı için beklentilerin geniş olduğunu" duyurdu.

Karşılıklı jestler, gelecek ay yapılacak olan üst düzey müzakerelerin önünü açmaya yardımcı olabilecek iyi bir hamle. İlişkiler bu şekilde sorunsuz ilerlerse, iki ülkeyi daha geniş bir ticaret anlaşmasına yaklaştırabilir.

Beijing, en başından beri, ulusal ve temel çıkarlarını korumak için savaşmaya hazır olmasına rağmen, bir ticaret savaşına katılmak istemediği konusunda açık duruş sergiledi.

Çin'in bir ticaret savaşı ile başa edebilme kabiliyetine olan güveni Çin halkının ve ekonomisinin direncine dayanmaktadır. Başka bir deyişle, geçmişte çok fazla sıkıntı çekmiş olmak, ülke ve halkı, ulusal çıkarları korumak için bazı zorluklara katlanmaya sevk edebilir.