“İş birliği, en doğru seçenek”

“İş birliği, en doğru seçenek”

Çin ile ABD arasındaki üst düzey ekonomik ve ticari müzakerelerin 11'inci turu 9-10 Mayıs'ta Washington'da yapıldı.

ABD ile kapsamlı ekonomik diyalogda baş temsilcilik görevini üstlenen Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Başbakan Yardımcısı Liu He, müzakerelerin ardından basına verdiği demeçte, Çin ile ABD ilişkilerinde iş birliğinin tek doğru seçenek olduğunu ifade etti.

Liu He, Çin ile ABD'nin ekonomik ve ticari ilişkilerinin iki ülke arasındaki ilişkilerin temel taşı olduğu gibi dünya barışı ve refahıyla da sıkı ilişkisinin bulunduğunu kaydetti.

İş birliğinin iki ülke için tek doğru seçenek olduğuna dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Liu He, ancak bu iş birliğinin ilkeli olması gerektiğini ve Çin'in ilkelerinden asla taviz vermeyeceğini belirtti.

Çin tarafının Washington'daki müzakerelere iyi niyetle katıldığının altını çizen Liu He, ABD ile içten ve yapıcı diyalog kurduklarını ve iki tarafın müzakereleri sürdürmeyi onayladıklarını vurguladı.

Çin'in ABD'nin ek tarife uygulamasına kararlılıkla karşı çıktığını kaydeden Liu He, bunun iki ülke başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinin çıkarlarına uymadığını, Çin'in bu nedenle gerekli karşılığı vermek zorunda kalacağını belirtti.