“İran nükleer anlaşması tamamen uygulanmalı”

“İran nükleer anlaşması tamamen uygulanmalı”

Çin Dışişleri Bakanlığı, İran nükleer anlaşmasının BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan çok taraflı bir anlaşma olduğunu, bu sebepten harfiyen uygulanması gerektiğini açıkladı.

ABD yönetimi birkaç gün önce İran nükleer anlaşması kapsamındaki Arak Ağır Su Reaktörü dâhil tüm nükleer projelere yaptırım muafiyetini uzatacaklarını duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında Çin'in bu konudaki tutumuyla ilgili soruyu yanıtladı.

Hua, İran nükleer anlaşmasının, BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan çok taraflı bir anlaşma olduğunu, nükleer silahsızlanma ile Orta Doğu'da barış ve istikrarın korunması açılarından büyük önem taşıdığını ifade etti.

İlgili düzenlemenin ABD'nin de aralarında bulunduğu tarafların çıkarlarına uygun olduğunu söyleyen Sözcü, "İran nükleer anlaşması kapsamındaki nükleer projelere yönelik düzenleme, Tahran'ın ülkeyi nükleerden arındırma yükümlülüğü ile nükleer enerjiyi barışçı amaçlarla kullanma yetkisi arasında denge sağlandığını gösteriyor. Aynı zamanda bu, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Sözleşmesi'nin ilkeleri ve ruhunun İran nükleer anlaşmasına yansımasıdır." ifadelerini kullandı.