iPhone'un yeni modeli iş birliği ihtiyacını kanıtlıyor

iPhone'un yeni modeli iş birliği ihtiyacını kanıtlıyor

Apple firmasının piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni iPhone modelinin Çin'deki ön sipariş süreci beklenmedik bir ilgi gördü. Resmi sipariş alımı cuma günü Apple'ın resmi sitesinden, JD.com ve Çin'de bulunan Tmall'dan yapılabilecek. JD.com'un Weibo hesabından cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre Aplle'ın ön siparişinin yıllık bazda yüzde 480 arttığını duyurdu.

Huawei'in Çin'de ve dünyada artan popülaritesine rağmen Phone 11 modelinin gördüğü ilgi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli firmaların dünyanın ikinci büyük ekonomisinde hâlâ sevenlerinin olduğunu kanıtlıyor.

Çinli tüketicilerin Apple markasına gösterdiği ilgi ve alaka beklenmedik tarzda oldu. Öyle ki, Çin ile ABD mobil iletişim alanında ister teknolojik açıdan isterse satış çıktığı pazarların açısından birbirine bağımlı olmayı sürdürüyor. Bu iletişimi kesmek ya da diğer taradı izole etmeye çalışmak küreselleşmenin gelişen eğilimine aykırı olacaktır.

HUAWEI'DEN GELEN TEKLİF

Çin bugün ABD'nin teknoloji blokajından etkilenirken Trump yönetimi Huawei'in teknolojisini hedef alıyor. Washington'ın amacı, Çin'in 5G internet ağının inşasında lider olmasını engellemek. Amerika'nın bu tavrına rağmen Huawei'in kurucusu ve CEO'su Ren Zhengfei sorunu aşmak için yeni bir teklif sundu. The New York Times gazetesinden Thomas Friendman'ın haberine göre Ren, Huawei platformunun tamamını Huawei'den bağımsız üretmek, kurmak ve işletmek isteyen Amerikalı şirketlere lisanslamak istediğini belirtti. Ren'in "Amerikalı şirketler aynı zamanda bizim SG teknolojimizi kendi güvenlik ihtiyaçlarını gidermek için modifiye edebilirler." dediği aktarıldı.

Ren'in bahsedilen teklifinin oldukça cömert ve Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşını hafifletmeye dönük olduğuna şüphe yok. Bununla birlikte ABD'nin küreselleşmeden kaynaklanan pazarı ideolojik ve jeopolitik perspektiften kaynaklı biçimde değerlendirip değerlendirmediğine dair kuvvetli şüpheler bulunmakta. Bugünün küreselleşen dünyasında teknolojik gelişme, inovasyon ve uygulamalar büyük ölçüde ülkeler arasındaki iş birliğine bağlıdır.

ÇİN ABD GİBİ DAVRANIRSA NE OLUR?

Dünyanın iki büyük kuvveti olan Çin ve Amerika arasında teknolojik iş birliği için oldukça geniş bir alan mevcut. Teknolojik kuşatma ve izolasyon yerine temasları sürdürmek sadece iki ülke için değil aynı zamanda tüm dünya için büyük bir atılım olacaktır.  

Çin ile Amerika arasındaki yarışın derinleşeceği doğru olsa da ticaret, pazarların genişlemesi ve teknolojinin gelişimi gibi iç içe geçmiş konularda taraflar birbirine ihtiyaç duyuyor. Ya günün birinde Çin de tıpkı ABD gibi Apple'ı ideolojik bir bakış açısıyla ele alıp jeopolitik pazarlığın konusu haline getirirse ne olur? Muhtemel Apple bugün Huawei'in durumu ile yüzleşir. Şurası kesin ki buradan bir kazanan çıkmaz.

Kaynak: Global Times / Wang Jiamei