“İngiltere'nin Çinli işletmelere adil davranmasını umuyoruz”

“İngiltere'nin Çinli işletmelere adil davranmasını umuyoruz”

Çin, İngiltere'nin 5G inşası konusunda tarafsız ve adil bir tutumla kendi çıkarlarına uygun seçim yapmasını ve Çinli işletmelere karşı ayrımcı olmayan bir ticaret ortamı sağlamasını umuyor.

İngiltere'nin eski Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin'in telekomünikasyon devi Huawei'in İngiltere'de 5G inşasına katılmasını yasaklama konusunun düşünülmesi gerektiğini vurguladı. İngiliz Bakan, ülkesine ABD'nin Huawei'e karşı yaptırımlarının etkilerini göz önünde bulundurma ve nihai kararı İngiltere Başbakanı'na bırakma çağrısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında İngiliz Bakan'ın söz konusu açıklamasına değindi.

Huawei'in İngiltere'de uzun yıllardır faaliyette bulunan bir Çinli işletme olduğuna dikkat çeken Sözcü Hua, şirketin yatırımlarının 2 milyar poundu aştığı, Huawei sayesinde İngiltere'de 10 binden fazla kişinin istihdam edildiği ve ortak ar-ge merkezinin kurulduğu bilgilerini paylaştı.

İngiltere'nin tarafsız ve adil bir tutumla çıkarlarına uygun bir seçim yapmasını ve Çinli işletmelere ayrımcı olmayan, açık ve adil bir ticaret ortamı sağlamasını umduklarını kaydeden Hua, bunun Çinli şirketlerin İngiltere'ye yatırım güveni ile hevesinin korunması açısından büyük önem taşıdığını belirtti.