İngiltere'den yabancı öğrencilerle ilgili karar

İngiltere'den yabancı öğrencilerle ilgili karar

İngiltere İçişleri Bakanlığı, 2012 yılında alınan, mezun olduktan sonra yabancı öğrencilerin 4 ay içinde ülkeyi terk etmesini öngören kararı iptal etti.

Eski Başbakan Theresa May'in İçişleri Bakanı olduğu dönemde kabul edilen mevcut kurallara göre, öğrenciler iptal kararına kadar İngiltere'de eğitim alan öğrenciler mezun olduktan sonra sadece dört ay ülkede kalabiliyorlardı.

İptal kararı ile birlikte öğrenciler bundan böyle, 2012 yılı değişikliği öncesinde olduğu gibi 2 yıl daha ülkede kalabilecek ve iş bulurlarsa çalışabilecek.

İçişleri Bakanının yaptığı bu değişiklik gelecek sene lisans ve lisans üstü bölümlere başlayacak olan yabancı öğrencileri kapsayacak. 

Mezun olduktan sonra çalışılacak iş kollarına bir sınırlama getirilmezken, öğrencilerin göçmenlik durumlarını sürekli kontrol ettiği bilinen bir kurumda okumaları gerekecek.

Değişikliğin öğrencilere "potansiyellerini ortaya çıkarma" ve İngiltere'de kariyer yapma imkânı sağladığını belirten İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ayrıca DNA'nın yaklaşık 60 yıl önce Cambridge Üniversitesinde uluslararası araştırma ekibi tarafından keşfedildiğini anımsatarak, son değişikliğin bu gibi bilimsel gelişmelerin daha da ileri taşınmasına yardımcı olacağını ifade etti.

İngiltere Üniversiteler Birliği Başkanı Alistair Jarvis ise kararın İngiltere ekonomisine fayda sağlayacağını ve ülkeyi yeniden "ilk tercih edilen eğitim destinasyonu" yapacağını dile getirdi.

Kaynak: Reuters