İmparatorluk sanatı

İmparatorluk sanatı
İmparatorluk sanatı
İmparatorluk sanatı

Qing Hanedanlığı döneminde (1644-1911) hükümdarlığı 1736'dan 1795'e kadar süren Qianlong eğer imparator olmasaydı ismini tarihe bir sanatçı ya da yazar olarak kazıyacaktı.

Çin'de sosyal refah artışı dönemine başkanlık ettiği bilinen bir hükümdar olan İmparator, devlet işlerini yürütürken tutkuyla bağlı olduğu güzel sanatlara da zaman ayırmayı hep başardı.

Qianlong'un hayatı boyunca kaç tane kâğıt üzerine mürekkep çalışması yaptığı bilinmese de 2014 yılında Beijing'deki Saray Müzesi'nden (Çin'in eski imparatorluk sarayı "Yasak Şehir" olarak da bilinir) araştırmacılar eski bir kraliyet deposunda imparatorun kaleme aldığı 28 binin üzerinde el yazısıyla yazılmış şiir buldular.

İMPARATORUN SANAT TUTKUSU BU SERGİYE KONU OLDU

Qianlong'un hayatı boyunca hiç eksilmeyen sanat ve hükümdarlığı boyunca tüm imparatorluğu etkileyen sanat tutkusu, haziran ayına kadar açık kalacak bir sergiye de konu oldu.

Serginin ismi "Joyful Leisure: Calligraphy and Paintings by the Qianlong Emperor and Court Officials". Sergide İmparator, saray üyeleri ve kraliyet ailesinin diğer üyeleri tarafından üretilen ve çoğu şimdiye kadar hiçbir yerde gösterilmemiş 100 eser yer alıyor.

KALİGRAFİNİN GELİŞİMİNE ÖNCÜLÜK ETTİ

Serginin küratörü Zhao Ziru, "İmparator Qianlong'un kaligrafi ve resme olan düşkünlüğü, hükümdarlığı sırasında bu iki sanat formunun gelişimi için önemli bir temel oluşturdu." diyerek, Qianlong'un manzara resim alanındaki büyük başarılarının yanında kuş ve çiçeklerin ayrıntılandırılması ve figür resminin gelişimi üzerine çalışmalar yaptığını da sözlerine ekliyor.

Zhao, kaligrafi çalışmalarında model de kullanan İmparator'un hayatı boyunca kaligrafinin gelişimi için her türlü öncülük ve destekten kaçınmadığını vurguluyor.

Her biri Doğu Jin Hanedanlığı döneminde yaşamış (317-420) üç ismin üç eseri, Çin kaligrafi tarihinin en eski ve değerli kalıntıları olarak gösterilir: Wang Xizhi'nin "Clearing After Snowfall"u, onun oğlu Wang Xianzhi'nin "Mid-Autumn Festival"i ve Wang Xun'un "Letter to Boyuan"ı.

İMPARATOR'UN ESERLERİ DE SERGİLENİYOR

Zhao, kayıtlara göre İmparator'un bu üç nadir eserin düzinelerce reprodüksiyonunu yaptığını ve bu eserlerden birinin sergide yerini aldığını söyleyerek, "Bu sayede Qianlong, geleneksel Çin kaligrafisinin köklerine olan bağlılığını gösteriyor." diye konuşuyor.

İmparatorun fermanının ardından Qianlong'un saraylıları, Çin tarihinin en önemli hat eserlerinin 300'den fazla reprodüksiyonunu içeren "Model Books of Calligraphy From the Hall of Three Rarities"ı hazırladılar. Zhao, bu eserin eski Çin'in mirasına büyük katkı sağladığının altını çiziyor.

Sergi kapsamında ziyaretçilerin karşısına çıkan bir diğer Qianlong eseri ise Su Shi, Mi Fu, Huang Tingjian ve Li Gonglin gibi zamanın ünlü edebiyat grubunu resmeden "Elegant Gathering in the Western Garden "adlı reprodüksiyon. Tablodaki diğer imzalar, eserin İmparator ve saraydan birkaç başka ressam tarafından ortaklaşa yapıldığını gösteriyor.

Kaynaklar, İmparator'un da tıpkı bu tabloda olduğu gibi, seçkin edebiyatçılar grubunu sarayda ve çevresinde istediğini, bu kapsamda birçok etkinlik düzenleyip önemli edebiyatçılarla ilişkiler geliştirdiklerini gösteriyor.

Çin kaligrafisi ve İmparator Qianlong ile ilgili birçok bilginin edinilebileceği "Joyful Leisure: Calligraphy and Paintings by the Qianlong Emperor and Court Officials" adlı sergi Beijing'deki Saray Müzesi'nde ziyaretçilerini bekliyor.

Kaynak: China Daily - By Wang Kaihao