İki Toplantı'nın Yeni Yıldızı: 5G+4K teknolojisi

İki Toplantı'nın Yeni Yıldızı: 5G+4K teknolojisi

Bu yılın İki Toplantı sırasında Çin Medya Grubu (ÇMG) 5G+4K teknolojisini kullanıyor.

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) delegeleri ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) Ulusal Komitesi üyeleri ÇMG'nin yayın araçlarında yenilik denemesini övgüyle değerlendirdi.

İki Toplantı sırasında, ÇMG, toplantılara ev sahipliği yapan Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda entegre medya platformu oluşturdu. Platformda 5G ve 4K teknolojilerine dayalı dev ekran kuruldu.

5G teknolojisiyle 4K ultra yüksek çözünürlüklü görüntüler toplantı salonu ve basın merkezine aktarıldı.

Birçok delege, yeni teknolojilerin getirdiği "sinemaya benzeyen görsel şöleni" keyifle izledi.

ÇHSDK Ulusal Komitesi üyesi ve Çin Ulusal Deniz Bilgi Merkezi Başkanı He Guangshun, görüntüleri hayranlıkla izlediğini belirterek, özellikle Qingdao kentindeki drone çekimlerinin muhteşem olduğunu söyledi.

Eskiden 4K sinyal kaynağı optik fiber üzerinden sağlanıyordu, bu yılki İki Toplantı sırasında 5G aracılığıyla kablosuz bağlantı tesis edildi.

İnsanlar gelecekte cep telefonları ve tabletlerden 4K HDTV programlarını izleyebilecekler.

Çin Ulusal Standardizasyon Yönetim Komitesi Başkan Yardımcısı, ÇHSDK üyesi Fang Xiang, gelecekte 4K program kaynağı ve 5G'nin etkin şekilde birleşmesiyle daha fazla etkileşim olacağını söyledi. Her tüketicinin ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş programlar yapılacağını dile getiren Fang Xiang, yayın iletimi ve mobil internet arasındaki etkileşimin daha da entegre olacağını ifade etti.

ÇMG 10 Mart'ta üç ayrı basın toplantısı için 4K-5G entegre canlı yayınları yaptı. Bu Çin'in radyo ve televizyon tarihinde bir kilometre taşı olarak da dikkat çekti.

Çin Bilimler Akademisi Akademisyeni Yin Hao, gelecekte 5G teknolojisinin uygulanma mekanlarının daha da zenginleştirileceğine dikkat çekerek, 5G'nin özünün her şeyi birbirine bağlamak olduğunu kaydetti.

Yüksek hız ve kapasiteye sahip 5G, medya endüstrisinin gelişimi için de önemli teknolojik destek sağlayacak.