Huzhou'daki ekosisteme odaklanan yeni bölge sıçrama yaptı

Huzhou'daki ekosisteme odaklanan yeni bölge sıçrama yaptı

Bir ülkede doğal varlıkların korunması turizmde kâr getirmesinin yanı sıra daha fazla yabancı yatırımcıyı da çeker.

Zhejiang eyaletinde yer alan Huzhou şehrinde, Güney Taihui Gölü Yeni Bölgesi'nin inşası, düzenlenen lansmanla kutlandı.

Bu bölge, Zhejiang'daki Büyük Körfez Bölgesi'nin inşaatında önemli bir yer tutuyor. Bölgeyi Guangdong-Hong Kong-Macao Greater Bay Bölgesi ile aynı seviyede, dünya standartlarında bir yer haline getirmek için yerel yetkililer tarafından yapılan yatırımın miktarı 1 trilyon yuan (145 milyar dolar).

Göl alanını insanlarla doğa arasındaki bir uyum modeli olarak göstermek üzere tasarlanan Güney Taihui Gölü Yeni Bölgesi'nde, Huzhou yetkililerine göre boş zaman ve kırsal turizm, uzun vadeli kalkınma planında vurgulanıyor.

Zhejiang eyaletinin kuzeyinde yer alan Huzhou, çok uzun zamandır Çin'in "İki Dağ" teorisinin beşiği olarak tanımlanıyor. Burada yer alan berrak su kaynakları ve yemyeşil dağlar paha biçilemez.

Çin, çevre koruma ve yeşil kalkınma çabalarını arttırma konusundaki kararlılığını göstermek için yurt içi ve yurt dışında birçok kez bu teoriye atıfta bulundu.

Mayıs 2016'da Kenya'nın Nairobi kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Meclisi'nin düzenlediği ikinci toplantısında "Yeşil Altındır: Çin'in Ekolojik Medeniyet Stratejisi ve Eylemleri" başlıklı bir rapor hazırlandı. Bu raporda Çin'in bir "ekolojik medeniyet" kurmaya dair girişimleri incelendi.

Yıllarca süren bu "yeşil" çabalar kapsamında Huzhou'da çiftçileri kırsal turizme katılmaya ve bunlardan faydalanmaya teşvik etme konusunda benzersiz bir yöntem kullanıldı.

2018 yılında Huzhou'ya kırsal seyahatler için gelen turist sayısı 43 milyon oldu. Bu rakam, şehre gelen toplam turist sayısının yarısından fazlasını ifade ediyor.

Şehirde geçen yıl kırsal turizmden elde edilen gelir 12 milyar yuan'i buldu. Bu artış bölgedeki çiftçi gelirlerine de yansıdı; her bir çiftçiye yıllık 639 yuan artış sağlayarak kırsal alanın yaşam standartlarını yükseltti.

Huzhou Parti Sekreteri Ma Xiaohui, "Huzhou'da "İki Dağ" teorisi ışığında yaptığımız çalışmalar sayesinde burayı yeşil kalkınmaya öncülük eden bir dönüm noktası modeline dönüştürmek için başka hiçbir çaba sarf etmeyeceğiz." diyor.

Huzhou'nun Mogan Dağları'ndaki manzaralı oda ve kahvaltılarıyla ünlü Deqing ilçesinde kırsal turizm, buradaki doğa yanlısı görüşler ve yerel yetkililerin destekleyici politikaları sayesinde çiftçiler için ana gelir kaynağı haline geldi.

Örneğin Mogan Dağları'nın eteklerindeki Laoling Köyü, geçen yıl sadece pansiyon sektöründen 100 milyon yuan gelir elde etti. 500 bini aşkın turist, yoğun şehir yaşamlarından uzaklaşmak için buraya akın etti.

Deqing'de küçük bir hanın sahibi olan Zheng Liwei, "Günümüzde turistler ve sırt çantalı gezginler, Mogan Dağları gibi kirlilik içermeyen doğal bir çevrede yer alan yüksek kaliteli pansiyonlar için giderek artan bir iştah duyuyor." diye konuşuyor.

Deian'daki Çay Çiftçileri Birliği Genel Sekreteri Qian Hong ise, "Güzelleştirici ekonomi, "İki Dağ" teorisinden Zhejiang'ın berrak suları ve yemyeşil dağlarıyla desteklenerek dönüştürülmüş, kirlilik içermeyen bir ana gelir kaynağı." ifadelerini kullanarak, bir sonraki adım olarak kır turizmini daha geliştirmek için çay ve çay toplama faaliyetleri gibi daha çeşitli tarımsal ürünlerin geliştirilmesine odaklanacaklarını ekliyor.

İyi korunmuş çevre, daha fazla yabancı yatırımcının şehre gelmesinde hayati bir rol oynadı. 2015 yılında, Almanya merkezli bir lider şirket olan Scherdel, Huzhou'da üretim merkezini açtı, üç yıl sonra şehirde iki ek yatırım daha yaptı.

Huzhou'daki Scherdel'in Genel Müdürü Saskia Metz, Çin pazarına büyük önem verdiklerini vurgulayarak ekliyor: "Ancak kısa sürede bu kadar fazla ek yatırım, dünyada pek rastlanan bir durum değil."

İsmini vermek istemeyen bir yetkili son on yılda şehre toplam 2 bin 219 yabancı sermayeli işletmenin yerleştiğini söyleyerek, dış yatırımın ise 31,79 milyar dolara ulaştığına işaret ediyor. Yetkili ayrıca, artan yabancı yatırımın yanı sıra Huzhou'nun endüstriyel yapıda bir dönüşüme tanıklık ettiğini de vurgulayarak buranın katma değeri düşük endüstrileri olan bir şehirden, yeni enerji, bilgi teknolojisi ve turizm gibi üst düzey endüstrilerin egemen olduğu bir kent haline geldiğini belirtti, "Bu dönüşümü gerçekleştirmede 'İki Dağ' teorisi kesinlikle kilit rol oynadı." dedi.

İstatistikler, Huzhou'nun 2018 yılının ocak ayından eylül ayına kadar uzanan aralıkta toplam 2,58 milyar dolar değerinde yeni yatırım yapan 97 yeni şirketi çektiğini ortaya kokuyor.

Kaynak: China Daily - Yuan Shenggao