Huawei, hakkını mahkemede aramaya devam edecek

Huawei, hakkını mahkemede aramaya devam edecek

ABD'de hükümet alımından sorumlu kuruluş General Services Administration (GSA), dün federal kuruluşların Huawei dahil 5 Çinli şirketten telekomünikasyon ekipmanları ithal edilmesini yasaklayan geçici bir karar açıkladı. Bu karara Çin Dışişleri Bakanlığı ve Huawei şirketinden tepki geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bugünkü olağan basın toplantısında ABD yönetiminin kararını eleştirdi. Hua, ABD'nin 2019 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nda yer alan Çin karşıtı maddeleri uygulamasına ve Çinli şirketlere ayrımcı ve adaletsiz davranmasına kararlılıkla karşı çıktıklarını belirtti.

Hua, ABD'nin devlet gücüyle Çin şirketlerine baskı yapma ve karartma girişimlerinin ABD'nin imajını ve çıkarlarını zedelediğine, küresel endüstri ve tedarik zincirlerini bozduğuna dikkat çekti. Sözcü, Çin hükümetinin Çinli şirketlerin yasal haklarını korumasını desteklediğini ve gerekli önlemleri alacağını dile getirdi.

Hua, ABD tarafının soğuk savaş düşüncesinden vazgeçerek, ekonomik ve ticari sorunları siyasallaştırmaması çağrısında bulundu.

Öte yandan, Huawei bugün basın bildirisi yayımlayarak, ABD'nin 2019 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası ve ilgili tüzüğü uyarınca şirketin uygunsuz davranışlarda bulunduğunu doğrulayan herhangi bir delil olmadığı, ancak yine de şirketi cezalandırma yoluna gitmenin, ilgili ülke tarafından kullanılan ticari engellerden kaynaklandığı iddia edildi.

Huawei şirketinden yapılan açıklamada "Trump Yönetimi'nin federal kuruluşların Huawei'den ekipman veya hizmetleri satın almalarını yasaklamasıyla ilgili olarak şirketimiz ABD'de federal mahkemede yasağın anayasaya uygunluğunu sorgulamaya devam edecek." denildi.

Huawei, ABD'nin bu yasağının telekomünikasyon ağını ve sistem güvenliğini korumada hiçbir yardım sağlamayacağını, nihai olarak ülkenin kırsal kesimlerinde Huawei ağına bağlı olan kullanıcılara zarar getireceğini belirtti.