Hong Konglulardan maske takma yasağına destek

Hong Konglulardan maske takma yasağına destek

Hong Kong'da maske takma yasağıyla ilgili olarak bölgedeki çeşitli çevrelerden destek mesajları geldi.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi İdari Amiri Carrie Lam, önceki gün yaptığı açıklamada, Olağanüstü Hal Kanunu gereğince 5 Ekim'de yürürlüğe girmek üzere maske takma yasağı getiren kanunu çıkardıklarını ifade etmişti.

Hong Kong'un ana akım medya kuruluşlardan biri olan Takungpao gazetesi, dünkü manşet haberinde söz konusu kanuna yer verdi.

Haberde, maske takmaya yasak getiren kanun, şiddeti sona erdirmeye ve kaosu ortadan kaldırmaya yönelik önemli bir tedbir olarak nitelendirildi. Kanunun şiddet eylemlerine katılan gençleri kurtarabileceği gibi, Hong Kong yerel yönetiminin sorumlu bir yönetim olduğunu da gösterdiği bildirildi.

Hong Kong'un bir başka önde gelen medya kuruluşu olan Wenweipo gazetesinin haberinde Hong Kong'daki çeşitli çevrelerin yasağı destekleyen açıklamalarına geniş yer verildi.

Haberde, şiddete başvuran eylemcilere "soğukkanlı ve temkinli olmaları, maskelerini çıkarmaları ve şiddeti sona erdirmeleri" çağrısında bulunuldu.

Ayrıca, Hong Kong'da hukukun üstünlüğü ve toplum düzeninin normale döndürülüp şiddet faillerine ağır ceza verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Maske takma yasağının, Hong Kongluları miting düzenleme özgürlüğünden men etmekten ziyade şiddete ağır darbe indirmeyi hedeflediğine işaret edilen haberde, benzer kanunların çoktandır Batılı ülkelerde uygulanmakta olduğu kaydedildi.

Öte yandan Hong Kong Ekonomi ve Halkın Yaşamı Birliği, Hong Kong Dostluk Geliştirme Derneği, Hong Kong Genel Ticaret Odası, Hong Kong İhracatçılar ve İthalatçılar Birliği, Hong Kong Eğitim Çalışanları Federasyonu gibi çok sayıda sivil toplum örgütü de ayrı ayrı açıklamalar yaparak maske takma yasağını desteklediklerini dile getirdiler.