Hong Kong'da göstericilerin kamu malına zarar vermesine tepki

Hong Kong'da göstericilerin kamu malına zarar vermesine tepki

Hong Kong yönetimi, dün Kowloon East ile Sham Shui Po arasındaki yolları bloke ederek trafiğin ve acil hizmetlerin aksamasına neden olan protestocuları şiddetle kınadıklarını açıkladı.

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi sözcüsü, dünkü protestolarda bazı göstericilerin planlanan rotadan ayrılarak Kowloon East ile Sham Shui Po arasındaki yolları bloke ettiğini belirtti.

Şiddete başvuran göstericilerin kamu mallarına zarar vermenin yanı sıra, kundakçılık girişimlerinde bulunarak polise molotof kokteylleri ve kaldırım taşlarıyla saldırdıklarına işaret eden sözcü, vatandaşların ve polisin can güvenliğinin ciddi şekilde tehdit edildiğini dile getirdi.

Sözcü, Hong Kong yönetiminin failleri yasalar doğrultusunda cezalandıracağını sözlerine ekledi.

Öte yandan, Hong Kong polisi de bugün yaptığı açıklamada, protestocuların toplumsal huzuru bozan girişimlerini şiddetle kınadıklarını belirtti.

Açıklamada, radikal göstericilerin elektrikli testereyle Kwun Tong'daki bazı sokak lambalarını kestiği, polise saldırdığı ve polis araçlarına zarar verdiği kaydedildi. Saldırılarda bir gazetecinin de yaralandığı bilgisi verildi.

Hong Kong polisi tarafından dün düzenlenen operasyonlarda, 29 kişinin yasa dışı toplanma, saldırı silahı bulundurma ve polise saldırma suçlamalarıyla gözaltına alındığı belirtildi.