Hong Kong, sahte haberlere karşı önlem almalı

Hong Kong, sahte haberlere karşı önlem almalı

Singapur hükümeti internette ve sosyal medyada yer alan yalan haberlerin tespit edilmesini ve bunları yayanlara cezai yaptırım uygulanmasını sağlayan "Çevrim İçi Yalan Haber ve Manipülasyondan Korunma Yasası"nı geçen hafta yürürlüğe koydu.

Singapur hükümeti dezenformasyonla başa çıkmak için konvansiyonel önlemler alma adı altında böyle bir yasaya ihtiyaç duydu.

Hong Kong'da 100 günden fazla süren protestolar, internet üzerinde "Düşmanca algı kampanyası" ürütülmesinin neye yol açabileceğini kanıtlandı. Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümetinin Singapur'dan esinlenerek dezenformasyonla mücadele etmesi gerektiği elzem hale geldi.

Sahte haberler, toplumlardaki bölünmeyi ilerletmeye ve farklı gruplar arasında düşmanlığa yol açmak için kullanılıyor.

BATI'NIN SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI YALANLARI DAĞITMAK İÇİN BİR ARAÇ

Hong Kong internet nedeniyle kolayca sahte haber ve algı yönetimlerine sürekli maruz kalıyor. İnternet ortamında hızla yayılan yalan bilgileri durdurmak neredeyse imkânsız. Çoğu internet kullanıcısı Hong Kong'da yaşanan olayları popüler hesaplardan aldığı yalan bilgiler ile çok farklı boyuta taşıdı. Batılı medya kuruluşları ise dezenformasyon dağıtıcıları görevini üstlenmiş vaziyette.

Hong Kong'da sanal ortamda yalan bilgi ile mücadele etme kapsamında bir kanun düzenlemesi mevcut değil. Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal ağ (SNS) platformları da yalan haber yaymak için ana kanallar haline geldi.

Batılı güçler ve içerideki iş birlikçileri Hong Kong'da gerilimi artırmak adına bu sosyal medya platformlarını kullanarak kaos ortamını alevlendiriyorlar. Bu sanal gücün kendi ülkelerinin genel seçimlerine müdahale ettiğini düşünen Amerikalılar ilginç şekilde bundan da pay çıkarmaya çalışıyor.

Batının dezenformasyonu ve algı yönetimleri ile başa çıkmak için Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin somut adımlar atması gerekiyor. Sahte haberlerin toplumu etkilemesine izin verilmemelidir.

Kaynak: Global Times / Mu Lu