“Hong Kong polisi her tür mekâna girme hakkına sahip”

“Hong Kong polisi her tür mekâna girme hakkına sahip”

Hong Kong polisi, önceki gün bir ihbar üzerine girmeye çalıştığı mekânda engellenmesiyle ilgili olarak, Hong Kong Özel İdari Bölgesi Polis Departmanı yetkilisi Louis Lau Siu-pong, Hong Kong polisinin yasalar doğrultusunda soruşturma gereğince kamuya veya kişiye ait mekânlara girme hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Louis Lau Siu-pong, Hong Kong polisi tarafından sosyal medyada paylaşılan bir videoda, önceki gün ihbar üzerine Tsuen Wan'daki bir mekâna girmeye çalışan polislerin 20-30 kişi tarafından engellendiğinin görüldüğünü hatırlattı.

Verdiği demeçte olayla ilgili değerlendirmede bulunan Louis Lau Siu-pong, Hong Kong Yasası'nın 232. Maddesi ve Polis Gücü Yönetmeliğinin 50. maddesine göre polisin, hapis cezasına çarptırılabilecek suç işlediğinden şüphelendiği kişileri gözaltına alabileceğini ve bunun için kamuya ya da kişiye ait mekânlara girme hakkına sahip olduğunu belirtti.

Louis Lau Siu-pong, polisin soruşturmasını engellemeye çalışanların "polisi görevinden alıkoyma" suçundan yargılanabileceğini de sözlerine ekledi.