Hong Kong kamuoyundan şiddete son verilmesi ve polisin desteklenmesi çağrısı

Hong Kong kamuoyundan şiddete son verilmesi ve polisin desteklenmesi çağrısı

Hong Kong kamuoyu, tüm Hong Konglu vatandaşlara şiddete karşı çıkma, özel idari bölge amiri ile emniyet güçlerini destekleme ve Hong Kong'un refahı ile istikrarını ortaklaşa koruma çağrısında bulundu.

Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Macao İşleri Ofisi ile Çin Merkezi Hükümeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi İrtibat Bürosu önceki gün, Shenzhen kentinde Hong Kong'daki son duruma ilişkin bir oturum düzenledi. Hong Kong kamuoyu, oturumu olumlu olarak değerlendirdi.

Wen Wei Po gazetesinde yer alan bir yorumda, Hong Kong'un en ivedi görevlerinin şiddet olaylarına son verip kaosa son vermek ve bölgedeki durumda istikrar sağlamak olduğu kaydedildi.

Yorumda, hukukun üstünlüğüne önem veren, medeni ve güvenli bir uluslararası kent olarak Hong Kong'da, vatandaşların şiddete karşı çıkma, hukukun üstünlüğünü koruma ve istikrar ile kalkınmaya kavuşma taleplerinin değişmediğine işaret edildi. Yorumda, vatandaşların kendilerine, Hong Kong'a ve anavatana inanması durumunda Hong Kong'un şu anki durumunun değiştirilerek daha güzel bir gelecek yaratılabileceği belirtildi.

Ta Kung Pao gazetesindeki yorumda ise, şirket yöneticilerinden toplumun elitlerine veya sıradan bir vatandaştan yaşlılar ile gençlere kadar herkesin şiddete karşı çıkması ve Hong Kong'da kaos yaratan güçlere "hayır" demesinin, yurdu muhafıza eden büyük bir güç oluşturmanın yanı sıra, "Bir Ülke, İki Sistem" ve "Hong Kong'un Hong Konglular tarafından yönetilmesi" ilkelerini korumak için doğru bir hareket niteliği taşıdığı ifade edildi. 

Ta Kung Pao gazetesindeki yorumda ayrıca, önceki gün yapılan oturumda, merkezi hükümetin Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri ve yönetimine karşı destek ve güveninin değişmediği sinyali verildiğine vurgu yapıldı. Yazıda, Hong Kong yönetiminin mevcut zorlukların üstünden gelmesi için daha büyük akıl ve cesaret göstermesi gerektiği kaydedildi.

Hong Kong Commercial Daily gazetesinde çıkan bir yorumda ise, oturumda, merkezi hükümetin ortaya çıkabilecek her türlü kaosa hızlı bir şekilde son verme kapasitesine sahip olduğunun aktarıldığı hatırlatıldı.