Hong Kong halkı “bayrağa saygı” mitinginde

Hong Kong halkı “bayrağa saygı” mitinginde

Hong Kong halkı dün Tsim Sha Tsui'deki Tianxing limanında "milli bayrak ve ulusal ambleme saygı" mitinginde toplandı.

Kısa süre önce bir protestocunun Çin bayrağını bu limanda indirip denize atmasından sonra her gün Hong Konglular bayrak direği önünde toplanarak nöbet tutuyor.

Bu sabah saat 11.00'da yapılan mitingde milli bayrağın yanı sıra Hong Kong Özel İdari Bölgesi bayrağı göndere çekildi, "ulusal onuru koruma, milli bayrak ve ulusal ambleme saygı" yazılı pankart açıldı, ulusal marş söylendi ve sloganlar atıldı.

Mitinge katılanlardan Lin, bayrağın devletin ve milletin sembolü olduğunu kaydederek Hong Kongluların çoğunun kendisi gibi bayrağın denize atılmasından hoşnutsuzluk duyduğunu söyledi. Lin, polisin çeteleri ağır şekilde cezalandırarak sosyal huzuru yeniden sağlamasını beklediklerini söyledi.

Lin, yasal düzenin bulunduğu Hong Kong'da milli değerlere açıkça saldırma ve "bağımsızlık" çığırtkanlığı yapmanın kabul edilemeyeceğini belirtti.

Bir başka katılımcı Wang Zexiang, "Tüm Hong Kong halkının bayrağa saygı buluşmasına davet ediyoruz." dedi.

Mitinge katılanlar bazı gençlerin kötü amaçlı kişilerin tezgahlarına alet edildiğine dikkat çekti.

Chen Wenwei isimli bir kişi Hong Kong'da meydana gelen şiddetin günlük hayatı çok etkilediğini ve şiddetim derhal son bulmasını beklediğini ifade etti. Chen, "Anavatanımız Hong Kong'a destek veriyor. Hong Kong olarak dayanışma içinde olmalıyız, çetelerin bozguncu girişimlerine izin vermemeliyiz." diye konuştu.