Hong Kong gençliğinin geleceği sadece ana vatanın desteği ile şekillenecektir

Hong Kong gençliğinin geleceği sadece ana vatanın desteği ile şekillenecektir

Hong Kong'daki gösterici profillerine baktığımızda çoğunun gençlerden oluştuğunu görüyoruz. Bu, demokrasi ile özgürlük gibi sloganlara duyarlı ve kolayca teşvik edilebilir bir grubu karşımıza çıkarıyor. Ayrıca bu gençlere gösterilere katılmalarını teşvik etmek için maddi vaatlerde bulunuluyor, buna apartman dairesi satın almak da dâhil. Bu gençler sosyal ağlarda memnuniyetsizliklerini dile getirerek yeni protestocuları sokaklara davet ediyorlar.

Tüm bu gösterilerin başkaları tarafından yönetilmesi ve kışkırtılması, Hong Kong'daki radikal gençleri ön plana çıkardı. Şiddete başvuran gençler batı medyasında övgüye tutularak haklı yere sokaklarda yer aldıkları vurgulandı.

Aslında, uluslararası camiada bu tür göstericileri politik açıdan tanımlayan bir kelime mevcut "çete". Bu terim, göstericileri küçük düşürmeyi amaçlamaz, onların kim olduğunu özetler. İnsanlar sokaklarda gösterilere katıldıkları sürece bazı şeylere çok kolay şekilde yönlendirilebilirler. Hukuk ve kanun üstünlüğüne olması gerekenden çok farklı karşı tavır sergileyerek başka bir kimliğe bürünürler. Bazı politik liderler tarafından manipüle edilmeleri kaçınılmazdır. Bu, dünyadaki siyasi sokak gösterilerin sık görülen bir modelidir.

Hong Kong'da önde gelen aktivistlerin çocuklarının nerede olduğu ve çocuklarının gösterilerde yer alıp almadığı cevap bekleyen sorular arasında. Sonuç olarak, Anson Chan ve Martin Lee gibi isimlerin, çocukları çoktan yurt dışına gönderildi ve hiçbir zaman sokak gösterilerinde polisle tehlikeli bir çatışmaya girmeyecekler.

Hong Kong'da şiddet olaylarında haydut olarak isimlendirebileceğimiz insanlara da rastlamak mümkün. Bu grubun beyinleri aşırı düzeyde yıkanmış durumda, ülkeleriyle düşman olmaya kararlılar ve amaçları Hong Kong'a kaos getirmek. Ancak nesnel olarak konuşursak, böyle haydutlar Hong Kong'da çok başarılı olamaz. Birçoğu olayların farkına şimdiden vardı. Hong Kong'u daha da kaotik hale getirmek istemiyorlar çünkü tehlikeye attıkları şeyin geçim kaynakları olduklarını anladılar ve gidecek başka bir yerleri yok.

Hong Kong'daki kargaşa tüm dünya kamuoyu tarafından izlenmekte. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve diğer Batı ülkelerindeki politikacılar sokak olaylarını şiddetlendirecek tutumlar sergiliyor. Washington'un Çin'e karşı saldırgan bir kampanya başlatması için Hong Kong'daki söz konusu gençlere ihtiyacı var.

Mevcut şiddete katılım, protestolarda yer alan herkesin hayatında kara bir leke olarak kalacaktır. Bu insanların daha sonraki yaşamlarında bir bedel ödeyecekleri de aşikâr.

Batının, Hong Kong'lu genç muhaliflere yardımı çok sınırlı olacak. Çok az sayıda protesto lideri genç batı üniversitelerinden eğitim bursu kazandı veya batı kurumları tarafından kabul edildi. Ama unutulamaması gereken şey, hepsinin çok yakında marjinalleşerek, unutulacak olmaları.

Hong Kong gençlerinin geleceği, yalnızca daha güçlü ve istikrarlı bir ana vatan ile şekillenebilir.

Kaynak: Global Times