Hayatın Her Alanında Bilim ve Teknoloji

Hayatın Her Alanında Bilim ve Teknoloji

Bilim herkese kapıları açmış sonsuz bir mağaza gibi durmaktadır. Dili, dini, ırkı, ülkesi ne olursa olsun her insan, aklını ve iradesini kullanabilen her insan, bilimin düşselliğinde kendi gerçeğinin peşine düşebilir. İşte Bilim ve Teknoloji Haftası bunun için tüm dünyada kutlanmaktadır.

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, Teknoloji Haftası hakkında konuşmak üzere bugün Gizem Uçar ve Furkan Balakçı'nın sunduğu Radyo K.İ.'nin haber aktüel programı Güne Bakış'a konuk oldu.

Teknoloji haftasının gençlerin adaptasyon ve farkındalığını arttırmak amacıyla kutlandığını belirten Prof. Dr. Yıldırım, "Türk Dil Tarih Kurumu'nun 1998 yılında aldığı bir kararla ülkemizde teknoloji haftası düzenlenmeye başlandı. 2000' lerin başında çok fazla kutlanan bir hafta değildi. Son üç dört yıldır baya belirgin şekilde aktivite sayısı arttı. Bunun etkisi olarak bütün ülkelerin teknolojiye doğru bir yönelişi söz konusudur. Okullarda kodlama eğitimi, robot eğitimleri, sistem eğitimleri gibi farkı eğitimler verilmeye başlandı. Dolayısıyla dünyanın gidişatına uygun olarak bizim ülkemizde de bu hafta daha aktif olarak kullanılmaya başlandı." dedi.

"Çeşitlilik olmazsa bilimde olmaz"

Bilimde çeşitlilik hem araştırıldığı konular hem de araştırılan kişiler üzerinden değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, " İnsanın içerisinde olduğu her olgu, olay için araştırma yapılabilir. Araştırılan kişiler açısından bakıldığında ise bilim adamının veya araştırmacının dini, ırkı, kültürü, ülkesi, cinsiyeti, yaşı vb. sınırlaması yoktur. Aynı eğitimi almış, aynı toplumsal yapı içerisinde yetişmiş insanların aşağı yukarı varacak oldukları nokta çok yakındır. Farklı ülkelerde, farklı toplumlarda, farklı kültürlerde yetişmiş insanların düşünce tarzları farklı, almış olduğu eğitimler farklı olduğu için daha farklı sonuçlar oluşacaktır.'' ifadelerini kullandı.

"Bilim, tamamen teorik bir olgudur"

Bilim ve teknolojinin birbiriyle bağlantılı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Bilim sadece bilgiyi üretmekle ilgilenir, teknolojide bulunan bu bilgiyi insanların kullanabileceği alet, makine, cihaz teçhizata dönüştürebilme işidir. Teknoloji bilginin ARGE çalışmalarıyla katma değer sağlayacak ürünlere değiştirebilme sürecidir. İkisi bu noktada birbirinden ayrılır. Bilim bir problemin nedenini, çözüm yöntemini bulmaya çalışır. Teknoloji ise bilimin elde ettiği bulguları bilgileri kullanarak insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik insanın doğayla mücadelesinde başarısını sağlamak için teknolojik ürünler üretmeye yöneliktir."

Haber: Melek Arslan (Radyo K.İ.)

Kaynak: Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Radyosu