Güçlü iç ekonomi, ticari görüşmelerde yeni bir kart

Güçlü iç ekonomi, ticari görüşmelerde yeni bir kart

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında 10 Ekim'de düzenlenecek 13. Ticaret Müzakereleri, finans sektörleri tarafından yakından takip ediliyor. Müzakere öncesinde ABD'nin 28 Çinli şirkete daha yaptırım uygulaması olayların seyrini değiştirecek gibi. Global Times gazetesinden Hu Weijia durumu köşesine taşıdı. Sizler için alıntılıyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında 10 Ekim'de düzenlenecek 13. Ticaret Müzakereleri öncesinden ABD tek taraflı duruşunu sürdürme çabalarına girecek gibi. Eğer böyle bir tutum sergilerse geniş çaplı bir anlaşma olmadan masadan ayrılmak zorunda kalacaklar. Çin ulusal çıkarlarını her zaman ön planda tutacak.

Bu yıl 1 Ekim kutlamaları ardından başlayan 1 haftalık tatilde Çin halkı ülke içinde rekor turizm oranlarına imza attı. Alibaba Grup'a göre 1 ve 3 Ekim arasında 10 popüler tatil merkezinde yüzde 300'ü aşan rezervasyon sayısının olduğu gözlemlendi.

Tüm bu iç turizm aktiviteleri ekonomiye büyük katkılar sağlayacak. Çin'in yıllardır ihracata dayalı ekonomi modeli, yüksek refaha ulaşmış vatandaşlar ile tüketim modeline doğru eğilim gösteriyor. Bu eğilim ABD-Çin ticaret savaşlarında Çin için daha fazla dayanaklılık anlamına geliyor.

Çin ekonomisi, ABD ile ticaret anlaşmaya varmadan da güçlü kalabilir. Çin-ABD ticaret müzakerelerinde ABD Çin'i taviz vermeye zorlarsa, Washington bu işten eli boş dönecek.

Çin tarafının ABD ile bir anlaşmaya varmak istediği aşikâr, ancak geniş bir ticaret anlaşması karşılığında temel çıkarlarından vazgeçmeyecek. İki ülke arasında bazı fikir birliklerine varılması, "eksik" bir anlaşma doğursa da ABD tarafı için en iyi seçimdir.

ABD ile ticari görüşmelerin uzun vadeli müzakerelere dönüşmesi muhtemel. Çin buna tamamen hazırlanmış durumda. ABD tarafı için fazla zaman kalmadı.