Gelecek 10 yılda Çin ve ABD ilişkisi nasıl şekillenecek?

Gelecek 10 yılda Çin ve ABD ilişkisi nasıl şekillenecek?

Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ilişkinin gelecek 10 yılda nasıl şekilleneceği tartışma konusu olmaya devam ediyor. Başkent Beijing'te düzenlenen Wanshou Küresel Güvenlik Forumu'nda bir araya gelen akademisyenler ve uzmanlar bu sorunun yanıtını aradı.

Cambridge Üniversitesi'nden Martin Jacques'e göre 40 yıldır görece istikrarlı seyreden ilişki dönemi sona erdi ve bunun kimi haklı nedenleri var. Global Times gazetesine konuşan Jaques "ABD'nin domine ettiği tek kutuplu düzeni sona erdi. Şimdiden çok kutuplu dünyanın içindeyiz." dedi.

"ABD'NİN KENDİNİ FORMATLAMASI ZOR"

ABD'nin Çin ile eşit iki ülke olmayı kabul edene kadar gerilimin süreceğine işaret eden Jacques "Ancak ABD için değişimin ne kadar zor olacağını küçümsememeliyiz. İnişe geçen ABD'nin kendini yeniden formatlaması zor." ifadelerini kullandı.

Çin ile ABD arasındaki ilişkinin 10 yılı hakkında şimdiden kesin bir çıkarım yapmanın doğru olmayacağını söyleyen Eski ABD Başkanı Ronald Reagan'ın danışmanı Douglas Bnadow ise "Hükümetler tehlikenin farkında ve uzlaşmak istiyor." değerlendirmesinde bulundu.

UFUKTA SOĞUK SAVAŞ YOK

Taraflar arasındaki gelecek 10 yıla dair iyimser yaklaşım sergileyen Denver Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Çin-ABD İş Birliği Merkezi'nden Profesör Zhao Suisheng "Çin ile ABD birbirinin ne ortağı ne de düşmanı olarak doğdu." diye konuştu.

İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan ABD-Rusya Soğuk Savaşı'nın Beijing ve Washington arasında tekerrür etmeyeceğini vurgulayan Zhao, günümüz dünyasında karşılıklı bağımlılıkların artığına dikkat çekti.

Zhao, konuşmasının devamında Çin ve ABD dışındaki ülkelerin olası bir bölünmenin kamplaşmanın tarafı olmak istemediğinin altını çizdi.

"TARAFLAR BİRBİRİNİ ŞEYTANLAŞTIRMAMALI"

Texas Üniversitesi Austin Çin Halk Politikaları Merkezi'nin yöneticisi David J. Firestein da iki ülke arasındaki bağımlılığı gündeme getirdi. Firestein, şunları kaydetti:

"ABD kendi geleceğini Çin'den bağımsız düşünemez. Amerikan rüyası Çin olmadan gerçek olamaz. Çin de Amerika ile sağlıklı bir ilişkiye ihtiyaç duyuyor. Taraflar birbirini şeytanlaştırmamalı."

YENİ DÜZENİ KUŞAK VE YOL KURACAK

Beijing'de iki gün süren toplantıda katılımcılarının yanıt aradığı bir diğer konu da Çin'in küresel düzlemdeki rolü oldu.

"Yeni dünya düzeni bir şekilde Kuşak ve Yol'a hamile" diyen Jacques, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in mimarı olduğu inisiyatifin kazan-kazan ilkesine dayandığını hatırlattı. Amerika'dan katılan akademisyen bu sayede fakir ülkelerdeki yaşam seviyesinin yükseleceğini belirtti.

Benzer şekilde konuşan Ulusal Araştırma Üniversitesi Avrupa ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi yöneticisi Timofei Bordachev de "Çin, özellikle Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile dünyanın istikrarına ve gelişmesine katkıda bulunuyor." dedi.