“Farklı medeniyetler, dünyayı renklendirir”

“Farklı medeniyetler, dünyayı renklendirir”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in önerisi ile hayata geçrilen Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı (CDAC), başkent Beijing'de Çarşamba günü başlayacak. Xi'nin söz konusu konferansın düzenlenmesine yönelik talebi, daha önce yaptığı konuşmalarda da öne çıkıyor.

Xi Jinping, beş sene önce Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) merkezini ilk defa ziyaret etti ve burada konuşma yaptı.

Xi konuşmasında, "Dünyadaki birçok yere gittiğimde en çok yapmak istediğim şey, beş kıtanın farklı medeniyetleri hakkında bilgi edinmektir." dedi.

Xi'nin medeniyetlerin önemine değindiği diğer sözleri ise şu şekilde:

-Dünyada 200'den fazla ülke ve bölge, 2 bin 500'ü aşkın etnik grup ve pek çok dini inanç mevcut. Farklı tarihler, etnik gruplar ile örf ve adetler farklı medeniyetler doğurarak, dünyayı renklendirir.

-İnsanlığın bütün medeniyetleri değer bakımından eşittir. Dünyada yüzde yüz mükemmel niteliklere sahip veya hiçbir değere sahip olmayan medeniyet diye bir şey yoktur. Medeniyetler, ast veya üst ve nitelikli veya niteliksiz olarak sınıflandırılamaz.

-Medeniyetler arasındaki farklılıklar, dünyadaki çatışmaların kaynağı olmak yerine, insanlık medeniyetinin ilerlemesinin itici gücü olmalı.

-Tarih bize şunu öğretiyor: Bir medeniyet ancak iletişim ve paylaşım yoluyla canlılığını sürdürebilir. Kapsayıcı bir ruhla hareket edilmesi durumunda, "medeniyetler çatışması" diye bir şey olmayacak ve medeniyetler harmonisi gerçekleşecek.

-Medeniyetler, iletişimle renklenir ve paylaşımla zenginleşir. Medeniyetler arası iletişim ve paylaşım, insanlığın gelişimini ve dünyanın barışçıl kalkınmasını ilerleten önemli bir güçtür.

-Çin medeniyeti, Çin topraklarında doğan bir medeniyettir ve aynı zamanda diğer medeniyetlerle sürekli iletişim ve paylaşımda bulunulmasıyla oluşmuştur.

-Günümüz dünyasında, insanlar farklı kültürler, ırklar, ten renkleri, dinler ve sosyal sistemlerle birlikte yaşamaktadır. Bütün ülkelerin halkları, bir kader ortaklığı oluşturmuştur.

-Farklı medeniyetler arasındaki karşılıklı saygıyı ve uyumlu şekilde bir arada yaşamayı teşvik etmeliyiz. Medeniyetler arasındaki iletişim ile paylaşımı, dünya halkları arasındaki dostluğu pekiştiren bir köprü, insanlığın gelişimini destekleyen bir güç ve dünya barışı koruyan bir bağ haline getirmeliyiz. Farklı medeniyetlerin bilgeliği ile beslenmeliyiz. Böylece insanlara manevi destek sağlamalıyız ve insanlığın ortak zorluklarını yenmek için birlikte çalışmalıyız.

-Çin'in, Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı'nı düzenleme çağrısıyla, gençler, sivil topluluklar, yerel yönetimler ile medya kuruluşları arasındaki teması güçlendirmeyi ve düşünce kuruluşları arasında iş birliği ağı kurmayı, Asya halklarının manevi hayatını zenginleştirmeyi, diğer bölgelerin kalkınmasına ve bölgeler arasındaki iş birliğine güç katmayı amaçlamaktadır.