Fabrika yangınında yangın vanalarının kapalı olduğu belirlendi

Fabrika yangınında yangın vanalarının kapalı olduğu belirlendi

Kocaeli'nin Çayırova ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Akpınar tekstil fabrikasında 6 Haziran'da çıkan yangında 3 Suriye ve 1 Afganistan uyruklu işçi yanarak ölmüş, fabrika sahibi Fatih Akpınar ile aynı fabrika içerisinde bulunan başka bir firmanın sahibi Mahmut Genç tutuklanmıştı.

Yangına ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı. Raporda, çalışanların duman kokusu alana kadar yangını fark etmemelerinin, iş yerinde yangın algılama sisteminin olmadığını veya etkin bir şekilde çalışmadığını ortaya koyduğu belirtildi. Ustabaşının işçilere seslenerek yangını duyurduğu, bu durumun yangın uyarı sisteminin olmadığını gösterdiği, çalışanların hızlı bir şekilde tahliye olmaması, panik yapmasının iş yerinde acil durum senaryolarının işlemediğini, çalışanların yangın gibi durumlarda yapması gerekenler konusunda eğitilmediği, iş yerini nasıl tahliye edeceklerinin kendilerine öğretilmediği anlaşıldığı belirtildi. İfadeler ve olay yeri keşfi sonucu iş yerinde yangın tesisatının uygun bir şekilde çalışmadığı belirlendi.

VANALAR KAPALI

Fabrikada yapılan keşif çalışmalarında yağmurlama sisteminin var olduğunun görüldüğü ancak hazırlanan itfaiye raporunda sisteme ait 3 vananın kapalı olmasının sistemin çalışmasını engellediği ve oluşan yangının daha hızlı yayılmasına neden olduğu belirlendi. 

HAVALANDIRMA SİSTEMİ NEDEN OLDU

Raporun sonuç bölümünde, "Yangının çıkış nedeninin, havalandırma sistemindeki toz yapısındaki uçucu materyallerin yanması ile başladığı ve aynı sistem üzerinden yayıldığı, yangın söndürme (yağmurlama) ve ikaz sistemlerinin çalışmaması nedeniyle hızla yayıldığı ve bütün tesisi kaplayarak can ve mal kaybına neden olduğu kanaatine varılmıştır." ifadelerine yer verildi.