Eskişehir'de sağanak mevsimlik işçileri vurdu

Eskişehir'de sağanak mevsimlik işçileri vurdu

Eskişehir'de dün etkili olan sağanak, Odunpazarı ilçesine bağlı Yahnikapanı Mahallesi'nde sele neden oldu. Etkili yağış sonrası sel suları mahalledeki 15 eve girdi. Evlerdeki eşyalar kullanılmaz hale geldi. 

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN ÇADIRLARI YIKILDI

Şanlıurfa'dan mevsimlik işçi olarak Eskişehir'e gelen ve Ankara kara yolu üzerindeki bir alanda çadırda yaşayanları da sel suları vurdu. Etkili yağışın ardından birçok çadırın yıkıldığını anlatan Memduh Engin, "Şanlıurfa'dan mevsimlik tarım işçisi olarak geldik. Dört sıralarında yoğun şekilde yağmur ve dolu yağdı. Fırtına geldi ve çadırlarımız uçta, birçoğu da yıkıldı. Döşeklerimiz, yorganlarımız sular altına kaldı. Erzaklarımız suyun içinde kaldı, yanımızdaki çocuklar perişan oldu. Öyle bir şiddetli rüzgar oldu ki çadırlar yıkıldı. Çocuklarımız ölecek diye korktuk. Şükürler olsun kimseye bir şey demedi. AFAD ve Kızılay gelerek yardımda bulundu. Erzak ve battaniye dağıttılar." dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) çağrısı üzerine Türk Kızılay Eskişehir Şubesi ekipleri, çadırda kalan mevsimlik işçilere dün gece erzak ve battaniye yardımında bulundu.

SARICAKAYA'DA SERALAR YIKILDI

Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde etkili olan sağanağın ardından meydana gelende selde ise seralar ve ekili araziler sular altında kaldı. Sarıcakaya Belediyesi ve AFAD ekipleri selden zarar görenler için hasar tespit çalışmalarına başladı. Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam, sağanak yağmurun çok etkili olduğunu ifade ederek, "Yağışın ardından ilçede seralar ve tarım alanları sular altında kaldı. Sular çekildikten sonra seralarımızda büyük hasarlar olduğunu gördük. Şimdi hasar tespit çalışmaları başladı." dedi.

METREKAREYE 52 KİLO YAĞIŞ DÜŞTÜ

Eskişehir Meteoroloji 3'üncü Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Odunpazarı ilçesine son 24 saatte 52 kilogram, Sarıcakaya ilçesine 29, Seyitgazi ilçesine 39,5 ve Sivrihisar ilçesine ise 21,3 kilogram yağış düştü.

Sağanağın aralıklarla hafta sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.