Ekvador Cumhurbaşkanı'ndan Assange açıklaması

Ekvador Cumhurbaşkanı'ndan Assange açıklaması

Ekvador Cumhurbaşkanı Lenin Moreno, İngiltere'nin Guardian gazetesine verdiği demeçte, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın iltica koşullarını defalarca ihlâl ettiğini ve Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ni casusluk merkezi olarak kullanmaya çalıştığını söyledi.

Dünyadaki tüm ülkelerin demokrasilerine saygılı olduklarını ifade eden Moreno, "Assange'nın Büyükelçilik'i diğer ülkelerin demokrasilerine müdahale etmek için kullanmasından ötürü üzgünüm." diyerek, açtıkları kapıların asla casusluk merkezi haline gelmesine izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

Öte yandan Assange destekçileri, Ekvador'un Washington'ın emriyle ihanet ettiğini, Assange'ın ilticasının sona ermesinin yasa dışı olduğunu ve basın özgürlüğü için karanlık bir anı işaret ettiğini açıkladı.

Londra polisi, sığınma hakkı Ekvador tarafından yedi yıl sonunda iptal edilen Assange'ı geçen perşembe Büyükelçilik'ten çıkarmıştı. Böylece Amerika Birleşik Devleti'nde (ABD) şimdiye kadarki en büyük gizli bilgi sızıntılarından birinin baş aktörü olan Assange'ın ABD'ye iadesinin de önü açılmış oldu.

Assange'ın Ekvador'la ilişkisi, Ekvador'un Assange'ı Moreno'nun özel hayatıyla ilgili bilgi sızdırmakla suçlamasının ardından bozulmuştu.

Kaynak: Reuters