Donald Trump neden seçilemez?

Donald Trump neden seçilemez?

Ünlü tahminci Nate Silver, Donald Trump'ın seçilme oranın yüzde 30'dan yüzde 50'ye yükseldiğini söyledi. Nate'i şaşırtan şey, tahmin oranının son çeyrekte bu kadar fazla artması.

Yükselişin altında yatan sebep, Trump'ın yeniden seçilmesi için mükemmel oranlar veren tahmin hikâyelerinden geliyor. Örneğin, mart ayında Politico Dergisi'nin tahmincileri Ben White ve Steven Shepard, "Eğer bugün seçim yapılsaydı, Trump beklenmedik şekilde ikinci döneme doğru adımlar atacaktı." demişti.

Bu, Trump'ın yeniden seçilme şansının artmaya devam edeceği anlamına mı geliyor? Dürüst olmak gerekirse, tahmin piyasaları artık kamuoyunu çok etkilemiyor. Ama bana soracak olursanız Trump'ın kazanma ihtimalinin şu an yüzde 45 olduğunu söyleyebilirim.

NEDEN Mİ? İŞTE ÜÇ SEBEP

1- Ekonomi Trump için daha iyi olmayacak ve muhtemelen daha da kötüye gidecek. Bu tahminler ekonomik verilere dayanmaktadır. Cumhuriyetçilerin vergi uygulamaların bir sonraki yıl için hedeflenen yüzde 3 büyümeyi desteklemeyeceği birçok kaynak tarafından dile getirildi. Bu veriler, Trump için tüm beklentilerin aşağı yönde yeniden revize edilmesi anlamı taşıyor. 2020 seçimlerine kadar ekonomi büyük sıkıntılar ile baş başa kalacak. Eğer Trump ticaret savaşlarına son verecek olsaydı, ülke ekonomisine bir katkı sağlayacaktı.

2- Trump, 2020'de Demokratlara olan ilgisizliğe çok güvenmemeli. 2016'da Trump'ın bir diğer şansı, Demokratlara oy veren seçim bölgelerinin Barack Obama'da olduğu gibi Hillary Clinton'a da pek hevesli olmadıklarıydı. Örneğin, Afrika kökenli Amerikalı seçmenlerin 2012'de oy kullanma oranı yüzde 66 iken, 2016 yılında bu rakam yüzde 59,6'ya geriledi. Oy kullananların çoğu Clinton'a oy kullandı, ancak katılım açıkça bir sorun oldu. Trump'ın son zamanlardaki ırkçı tutumları göz önünde tutulursa bu oranın Trump aleyhine değişiklikler gösterebileceği aşikâr.

3- 2020'deki Demokratlar 2016'da Cumhuriyetçi olmayacak. Demokrat Parti, kendi adaylarının yer aldığı tartışma programlarından analizler çıkarmaya başlamış durumda. En iyi örnek, Marianne Williamson veya Tulsi Gabbard gibi partiye seçmen çekebilecek adayların sağ kanada yakın yorumcular tarafından trol saldırılara maruz kalması gibi.Joe Biden' kendisine desteğin parçalanacağı yönündeki söylemlere karşın mücadelesine iyi şekilde devam ediyor.

Özetlemek gerekirse, Trump'ın ekonomisi üç ay önce olduğundan daha zayıf görünüyor ve yeniden seçilme kampanyası endişe verici. Demokratlar hem enerjili hem pragmatik görünüyorlar. Her iki eğilim de 45. Başkan için iyiye işaret değil.

Kaynak: The Washington Post / Daniel W. Drezner