Dış güçlerin Hong Kong'un geleceğini mahvetmesine izin vermeyin

Dış güçlerin Hong Kong'un geleceğini mahvetmesine izin vermeyin

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, pazartesi günü radikal fikirleri ile bilinen Hong Kong medya şirketi Next Digital'in başkanı Jimmy Lai (Lai CXhee-Ying) ile iade yasasındaki düzenlemeyi ve Hong Kong'un özerkliğini konuşmak için buluştu. Buluşma, ABD'nin Hong Kong'un içişlerine müdahaleyi artırması olarak yorumlandı.

Benzer zamanlarda Hong Konglu sanatçı Denise Ho Wan-sze de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde konuştu. "Tek ülke iki sistem" ilkesine çamur atan Denise Ho Wan-sze, saçma biçimde Çin'in İnsan Hakları Konseyi'nden çıkarılmasını savundu. Bunun hakkında Batı medyasında çok sayıda haber yer aldı.

"ABD'YE BU HAKKI KİM VERİYOR?"

Hong Kong toplumu, temel yasaların garanti ettiği üst dereceli otonomi hakkını yaşayacak kadar becerikli. Çin'in de "Tek ülke iki sistem" ilkesini uygulayacak ve süreçten kaynaklanan problemleri çözecek kapasitesi var. Peki, Amerika'ya Çin anakarasına ve Hong Kong'un "Tek ülke iki sistem" ilkesine karışma hakkını kim veriyor? Washington Beijing'i hâlâ stratejik bir rakip olarak görüp Çin'e stratejik kaygılarla baskı yaparken ve Hong Kong'un işlerine de karışırken ABD, Hong Kong'un refah içinde olmasını sağlayacak mı?

Hong Kong'un radikal muhalefeti kendilerini yabancı güçlere yamıyorlar. Bunun aynı zamanda anayasada da yeri yok. Açık olmak gerekirse bu ülkeyi ve Hong Kong'u satmaktır. Bu Hong Kong'un anayurda dönmesine ihanettir ve yabancı güçlerin Hong Kong'u etkileme girişimidir.

"Tek ülke iki sistem" merkezi hükümetin ve tüm Çin'in Hong Kong'a karşı iyi niyetine dayanır ki uygulanması anayasa tarafından desteklenmektedir. Yabancı güçlerin müdahaleleri, Çin'in anayasal sistemini rahatsız ediyor ve egemenliğine meydan okuyor.

Hong Kong halkı yabancı güçlerin durumu kızıştırmakla yarattığı stratejik riski iyi anlamalı. Çin'e düşmanlık güden ABD'nin Hong Kong'taki "tek ülke" ilkesini dengelemek adına "iki sistem" ilkesini teşvik etmesine izin vermemeliyiz.

BIRAKIN TARİH SÜRECİ ÖZETLESİN

Yasa değişikliğine Hong Kong'un yerel hükümeti önderlik etmiş yine bu hükümet yasa değişikliğini geri çekmiştir çünkü bu daha çok Beijing'in müdahale etmediği bir iç meseledir. Bu durum; Beijing'in temel yasalara gösterdiği saygıyı kanıtlar. Meselenin dışındaki Washington ve Londra Hong Kong'un yasalarına, Hong Kong'u Hong Kong halkının idare etme ve Beijing'in Hong Kong üzerindeki yönetimine saygı duymalıdır.

Başarısız yasa değişikliği yeni bir sayfa açtı. Tarihin bu süreci keşfetmesine ve karmaşık ipuçlarını özetlemesine izin verin. Umulur ki, Hong Kong halkının ezici çoğunluğu yakında sakinleşecek ve şehirdeki normal hayata geri dönerek ekonomi ile halkın yaşamına odaklanacaktır. Özellikle, radikal muhalefet ABD gibi Batı güçleri arasındaki paralelliğin Hong Kong'un geleceğini tehlikeye sokacak bir çıban siyasetine dönüşmesini engellemek gerekiyor.

Kaynak: Global Times