Demokratlar, Trump'ın yansımaları ile yüzleşiyor

Demokratlar, Trump'ın yansımaları ile yüzleşiyor

Kötü politikaların tek tedavisi daha iyi politikadır. Ulusal bölünmenin tek çaresi ise, uzlaşma yolu açan ulusal liderliktir.

Bazı yakın arkadaşlarım da dâhil birçok gözlemci, Amerika Birleşik Devletleri'nin ihtiyaç duyduğu politikaların alt saflardan ortaya çıkacağına inanıyor.

Yerel yönetimler, bizi ayıran sınırlar arasında iş birliğine dayalı problemleri çözmeye yardımcı olacak. Sivil toplum kurumları, aşırı radikal düşüncelere yönlendiren bireyleri yalıtarak yeniden topluma bağlayacak. Böyle yaratıcı yeni siyasi programlar, siyasal bilimcilerin "duygusal kutuplaşma" dedikleri şeyi basitleştiriyor.

Bu yaklaşımlar ihtiyacımız olan politikalara sahip olmamıza yardımcı olabilir. Fakat, Amerikalılar daha iyi siyasi seçenekler ile karşılaşmadıkça, daha iyi bir seçim sonucunu ortaya çıkarmayacak.

Partilerinin başkanlık mücadelesi yoğunlaştıkça, Demokratlar bazı zor soruları cevaplamak zorunda kalacaklar. Muhafazakâr eylemciler, Roe v. Wade'i devirmeye çabalıyorsa, temeli 1973'te atılan kürtaj kanunun mevcut sınırlarını genişletmek mantıklı olur mu? Donald Trump yönetiminin "Hasta Koruma ve Ekonomik Bakım Yasası"nı zedelediği için, tüm sağlık sisteminin hükümet tarafından devralınmasını savunmak en akıllıca yol mu?

Trump yönetiminin göç konusundaki taktikleri kabullenilemez olsa da Başkan Trump'ın söylemleri daha da kötü. Julián Castro'nun iddia ettiği gibi, ülke açık sınırlar ile yönetimin zulmü arasında bir seçim mi yapmalı?

Joe Biden şimdiye kadar, Trump'a saldırmayı tercih ederek, parti dışı savaşlardan uzak durmaya çalıştı. Her ne kadar bu duruşun kısa vadeli yararları olsa da çok fazla adayı olan Demokrat kanatta başkanlık kampanyasını yürütmek için iyi bir seçim değil.

Eğer Biden öne çıkmaya istekli değilse, daha cesur adaylar için büyük bir fırsat yaratacak. Örneğin, Senatör Michael Bennet, 2013 göçmenlik yasasının yazarıydı ve göçmenlik yasasını savunmaya devam ediyor.

Kaynak: The Wall Street Journal / William A. Galston