Demokratlar Mueller raporunun peşini bırakmıyor

Demokratlar Mueller raporunun peşini bırakmıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde Demokratlar, özel yetkili savcı Robert Mueller'in raporunun değişikliğe uğramadan Kongre'ye sunulması çağrısını yinelerken, Başkan Donald Trump'ın Rusya ile diğer bağlantılarını ortaya çıkarmaya hazırlanıyor.

Adalet Bakanı William Barr, Kongre'ye raporun düzeltilmiş bir versiyonunu önümüzdeki günlerde teslim edileceğini sözünü verdi.

Trump yönetiminin Rusya ile olan ilişkilerinin araştırılmasına öncülük eden Beyaz Saray Yargı Komitesi Başkanı Jerrold Nadler ise raporun değişikliğe uğratılmadan tüm bulguları içerecek şekilde taraflara teslim edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Nadler CNN ile yaptığı bir röportajda, "Barr, raporun tamamını yargı komitesini ile yayımlarsa gerçekler ortaya çıkacak." demişti.

Geçen iki yılı Trump kampanyasını araştırmakla geçiren Robert Mueller, geçen ay 400 sayfalık raporunu Barr'a teslim etmişti.

Ardından Barr, Mueller'in 2016 seçimlerinde Trump ekibinin Moskova ile herhangi bir bağlantısını bulamadığını ancak adaletin engellemeye çalışılıp çalışılmadığı konusunda şüphelerin olduğu raporun dört sayfalık bir özetini yazdı. Bunun üzerine Trump hakkında dava açılmaması gerektiğine karar verilmişti.

Meclis Yargı Komitesindeki Demokratlar, raporun tamamını güvence altına almak için mahkeme kararına gitmek için oylama yoluna gitti. Bu durumda Adalet Bakanı Barr raporun tamamını teslim etmez ise Nadler'in dava açmasının önü açılmış oldu.

Bu durum, Beyaz Saray ile Kongre'deki Trump karşıtları arasında uzun bir mahkeme savaşına yol açabilir. 2020 seçimlerinden önce yönetimi yıpratma potansiyeli olan anayasal bir mücadeleye girmek istemeyen Trump avukatları, Mueller'e karşı kendi raporları üzerinde çalışıyorlar.

Öte yandan, istihbarat servislerinin Trump'ın seçim kampanyasına casusluk yapıp yapmadığına dair bir başka savaş daha şekilleniyor.

Bakan Barr, FBI'ın Trump'ın seçim kampanyasında Rusya ile olan ilişkileri izlemek istihbarat operasyonu başlatmış olabileceğinin mümkün olduğunu belirtirken, "Siyasi bir kampanyaya istihbarat operasyonu ile göz atmanın çok iddialı olduğunu düşünüyorum. Kuralların ihlal edildiğini söylemiyorum, bir istihbarat servisinin seçim çalışmalarında casusluk faaliyetleri yürütmesinin incelenmesi gerektiğini söylüyorum." dedi.

Trump, seçim çalışmalarında birkaç kez casusluk faaliyetleri yapıldığını iddia etmiş ancak yetkililer soruşturmanın yasalara uygun olduğunu belirtmişlerdi.

Nadler ise Barr'ın iddialarının "tamamen saçma" olduğunu söyleyip FBI'ın arkasında durmayı tercih ederken, "Rusların bir seçim kampanyasına sızmaya çalıştıkları konusunda endişe duyulan durumlarda yasal bir gözetim oldu. Bu casusluk değil." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Financial Times - Kiran Stacey