Cumhurbaşkanı Xi'den Kuzey Kore liderine tebrik

Cumhurbaşkanı Xi'den Kuzey Kore liderine tebrik

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Kim Jong-un'u Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) Devlet İşleri Komisyonu Başkanlığına yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Xi, bugün gönderdiği mesajda, Kim'in 14. Yüksek Halk Meclisi 1. Toplantısı'nda Komisyon Başkanlığına yeniden seçilmesinin partisinin ve Kuzey Kore'nin kendisine güvenini ve desteğini yansıttığını belirtti.

Kuzey Kore'nin son yıllarda Kim'in liderliğinde ekonomik ve sosyal kalkınma yolunda ilerleme kaydettiğini söyleyen Xi, ülkenin sosyalizm tarihinde yeni bir aşamanın başladığını vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı, Kim'in yeni stratejik çizgisi doğrultusunda Kuzey Kore halkının, ülkenin yapılandırılması ve kalkınmasıyla ilgili farklı girişimlerinde daha büyük başarı elde edeceğine inandığını dile getirdi.

Çin ve Kuzey Kore'den dağlar ve ırmaklarla birbirine bağlanan komşu ülkeler olarak bahseden Xi, son bir yılda Kim ile dört kez görüştüğünü ve bu görüşmelerde önemli uzlaşılara varıldığını, böylece ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin ile KDHC arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 70'inci yılı vesilesiyle ikili ilişkileri ilerletmeye, iki ülkeye ve halklarına daha çok yarar getirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.